KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Minimum o minerálech

Minerály jsou prvky nebo chemické sloučeniny, které denně potřebuje náš organismus v malém množství ke správnému fungování. Protože si je neumí naše tělo vyrobit samo, musíme je přijímat v potravě.

Minerály
Denní příjem vápníku, hořčíku, fosforu, chlóru, draslíku, sodíku a síry je potřebný ve větším množství (nad 100 mg denně).
 
Vápník (calcium, Ca) je nezbytný pro růst a obnovu kostí a zubů, pro správnou srážlivost krve a činnost svalů. Přispívá k normální funkci nervových přenosů a trávicích enzymů. Podílí se na procesu dělení a specializace buněk. Nedostatek vápníku bývá spojován s nedostatkem vitaminu D, který pomáhá vstřebávání vápníku. Projevuje se kazivostí zubů, osteoporózou u dospělých, zlomeninami kostí, nebo třeba křivicí u dětí.
 
Hořčík (magnesium, Mg) se podílí na procesu dělení buněk. Přispívá k elektrolytické rovnováze a je potřebný k udržení normálního stavu kostí a zubů a pro normální činnost nervů a svalů. Podílí se na normální psychické činnosti. Při nedostatku se mohou objevit svalové křeče, deprese, slabost, závratě, ztráta chuti k jídlu.
 
Fosfor (phosphorus, P) je potřebný k udržení dobrého stavu kostí a zubů, k přeměně energie a normálnímu fungování buněčných membrán. Podobně jako u vápníku dochází při nedostatku fosforu k častější kazivosti zubů, ke zlomeninám kostí, či bolesti kloubů.
 
Sodík (natrium, Na) je potřebný pro vedení nervového vzruchu, pro kontrakcí svalů a udržení acidobazické rovnováhy. Nedostatek sodíku je velmi vzácný po nadměrném pocení, těžkých průjmech a zvracení a může se projevit svalovými křečemi. Nadměrný příjem (i v kuchyňské soli) způsobuje zadržování vody v těle, otoky, v těžších případech selhání ledvin.
 
Draslík (kalium, K) přispívá k udržení normálního krevního tlaku a podobně jako sodík je potřebný pro vedení nervového vzruchu a pro kontrakci svalů. K nedostatku draslíku může vzácně dojít po těžkých průjmech, zvracení, po některých lécích (např. podporujících močení) a projevem bývá únava, zácpa, svalová slabost či tachykardie.
 
 
      
Stopové prvky
Denní příjem minerálních látek železa, jódu, zinku, chromu, kobaltu, mědi, fluoru, manganu, molybdenu a selenu je postačující ve velmi malém množství (někdy jen v mikrogramech).
 
Železo (ferrum, Fe) je součástí krevního barviva hemoglobinu a je nepostradatelné pro přenos kyslíku v těle. Dostatečné množství železa pomáhá k tvorbě červených krvinek a hemoglobinu, tedy látky přepravující v červených krvinkách kyslík. Železo přispívá k normální funkci imunitního systému. Nedostatek železa bývá nejčastější příčinou anémie. Projevem je únava, motání hlavy, bledost, dušnost. Nepostačující příjem železa může být v důsledku nesprávného stravování, poruchou vstřebávání prvku ve střevě, nebo zvýšeným krvácením u žen.
 
Chrom (chromium, Cr) je potřebný pro normální metabolismus glukózy. Při jeho nedostatku se může začít zvyšovat hladina glukózy v krvi.
 
Jód (iodum, I) je nezbytný pro tvorbu hormonů štítné žlázy, které mají vliv na vývoj a energetický metabolismus člověka. Jód přispívá k normálním rozpoznávacím funkcím i k udržení normálního stavu pokožky. Při nedostatku se objevuje struma (zvětšení štítné žlázy), u dětí kretenismus, dalšími znaky je obezita, únava, otupělost, zpomalení a citlivost na chlad.
 
Mangan (manganum, Mn) přispívá k udržení normálního stavu kostí a normální tvorbě pojivových tkání. Je potřebný pro aktivitu mnoha enzymů. Jen vzácně se manganu nedostává a projevem může být zpomalení růstu či deformace kostí.
 
Měď (cuprum, Cu) je nezbytná pro správnou funkci nervové soustavy a pro krvetvorbu. Přispívá k normálnímu přenosu železa v těle, ke správné funkci imunitního systému, k normálnímu energetickému metabolismu a má vliv i na  pigmentaci vlasů a pokožky. Nedostatek mědi je velmi vzácný a projevuje se anémií, poklesem bílých krvinek, nebo brněním končetin.
 
Selen (selenium, Se) je významný antioxidant, který má vliv na funkci imunitního systému, na činnost štítné žlázy i na zdraví vlasů a nehtů. Selen přispívá k normální spermatogenezi. Příznaky nedostatku selenu jsou velmi vzácné, např. snížení imunity a nemoci vesměs související s jeho antioxidační činností.  
 
Zinek (zincum, Zn) se zúčastňuje celé řady metabolických procesů v těle. Přispívá k normálnímu metabolismu sacharidů, kyselin a zásad, mastných kyselin, vitaminu A, podílí se na normální syntéze bílkovin. Je nutný pro tvorbu spermatu, napomáhá tedy plodnosti a reprodukci. Udržuje normální hladiny testosteronu v krvi, přispívá k normální syntéze DNA. Je potřebný také k udržení dobrého stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky i zraku. Nedostatek se projevuje únavou, náladovostí, ztrátou chuti k jídlu, suchou kůží, lámáním vlasů a nehtů, pomalým hojením ran, v těžších případech poruchami psychického, fyzického či pohlavního vývoje.
 
* Podobně jako u vitaminů se nedostatek minerálů (zejména vápníku a železa) může projevit na zdraví, avšak pokud je strava opravdu pestrá a kvalitní, stává se to vzácně. V některých případech, např. v období růstu, v době těhotenství a kojení, při poruchách přijímání potravy atd., může lékař doporučit doplňky stravy.