Stabilizace kosmetiky

Víte, že prošlá líčidla mohou vyvolat alergii a vyrážku?

Výrobci potravin, kosmetických i farmaceutických výrobků dnes nabízejí široký sortiment výrobků. Jejich cesta ke spotřebiteli je však dlouhá a požadavky klientů na vůni, chuť, barvu či konzistenci jsou vyšší. Produkty proto obsahují schválené přídatné látky (aditiva), jako jsou antioxidanty, zahušťovadla, barviva, sladidla, látky zvýrazňující chuť a vůni, stabilizátory a další, které prošly testem bezpečnosti.  O mnohých látkách se ale vedou diskuse, zkoumají se a přijímají se i nová nařízení, která omezují nebo zakazují používání některých látek na evropském trhu. Aditiva se na obalech označují názvem nebo kódem E, za kterým následuje trojčíslí (např. vitamin C kyselina askorbová (antioxidant), nebo E300).
 
K čemu slouží silikony
V kosmetice, především v přípravcích na vlasy, se často používají silikony:
- mají kondicionační účinek, vlasy se nelepí a neelektrizují, působí hladce a zářivě
- vlas obalí, uhladí nerovnosti a chrání před vnějším poškozením.
 
Zatímco bohaté a neposlušné hřívě s roztřepenými konečky mohou přípravky se silikony prospět, pro velmi jemné či mastné vlasy se zvýšenou tvorbou lupů jsou spíše zátěží. Vlasy časem pod nánosem silikonů začnou působit zplihle až nezdravě, stávají se křehčími a náchylnějšími k lámání. Základem je proto dobře znát stav vlasové pokožky i vlasů a podle toho také vybírat vhodnou vlasovou kosmetiku.
 
Proč se používají parabeny
V kosmetickém, farmaceutickém, ale i potravinářském průmyslu se užívají chemické látky parabeny:
- mají protibakteriální a protiplísňové vlastnosti
- slouží jako konzervační látky, které chrání produkty před mikroorganismy a tím prodlužují trvanlivost produktů.
 
Parabeny jako konzervační látky se nacházejí takřka ve všech kosmetických přípravcích (sprchové gely, tělová mléka, krémy, šampony, antiperspiranty, rtěnky, make-upy aj.). Kvůli tomu přípravky vydrží déle na poličce v koupelně, kde je vlhko a teplo, nedochází k pomnožení mikroorganismů, ani když se sáhne prstem do krému (správně by se měla používat k nabírání krému špachtlička). U některých zvlášť citlivých jedinců ovšem mohou konzervační látky parabeny, podobně jako řada dalších syntetických i přírodních látek, způsobovat alergickou reakci.
 
Výrobci kosmetiky v posledních letech hledají jiné možnosti, jak prodloužit trvanlivost výrobků. Vzhledem k nebezpečí kontaminace a z toho vyplývajícím rizikům je však třeba přípravky s obsahem vody vždy nějakým způsobem proti bakteriím a plísním chránit.
 
Všechny složky přípravků musí být uvedeny na obalu a jsou řazeny vždy sestupně od největšího obsahu látky až po nejnižší.  
 
Prošlá kosmetika ohrožuje zdraví
Přítomnost a rozmnožení mikroorganismů nemusí být v přípravku zpočátku patrné, ale mohou způsobit onemocnění kůže nebo i celého organismu. Nejvíc bakterií ulpívá na řasence, která by se měla měnit už po třech měsících. Velmi choulostivý je i make-up, který po otevření vydrží asi půl roku. Rtěnku je dobré vyměnit po roce.
 
Z hlediska rozmnožení mikroorganismů jsou rizikovější přípravky bez konzervačních látek, proto jejich doba trvanlivosti je mnohem kratší. Běžně by se měla používat k nabírání krému špachtlička a kosmetické štětce i houbičky k líčení by se měly pravidelně čistit pod vodou s antibakteriálním mýdlem.
 
Líčidla se zásadně nikomu nepůjčují a skladují se na tmavém a suchém místě do teploty, kterou uvádí výrobce. Jedině tak lze zabránit přemnožení bakterií a případným zdravotním potížím.