KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Bakterie o krok vpřed

Od objevení penicilinu v první polovině minulého století výzkum a vývoj nových antibakteriálních léčiv pokročil. Dnes máme na trhu širokou škálu antibiotik. Jenže na některé nemoci už nestačí.

Antibiotika jsou účinná na infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, některá pomáhají i při napadení organismu parazitickými prvoky nebo houbami. Často se však užívají nesprávně nebo zbytečně v případě infekce virového původu, protože na viry nepůsobí. Dobrý lékař se obvykle zeptá, kdy jste naposledy užívali antibiotika, a léky předepisuje jen v nezbytně nutných případech. Častější užívání antibiotik má totiž stinnou stránku – výrazně se zvyšuje počet mikroorganismů rezistentních vůči řadě antibakteriálních léčiv. Antibiotika, která kdysi snadno zvládla infekce, jako je zápal plic nebo zánět močových cest, přestávají zabírat. Co se stalo, že bakterie jsou čím dál víc odolnější a mohou časem zkomplikovat léčbu i zcela banálního onemocnění? A co vše byste měli vědět, než začnete antibiotikum užívat?

  • Jedním z viníků jsou sami pacienti, kteří léky užívají nepravidelně (vynechávají dávku, posouvají čas) a ukončují léčbu hned po vymizení příznaků nemoci. Tím se zvyšuje pravděpodobnost opakované infekce způsobené mikroorganismy, které nebyly úplně usmrceny. Kromě návratu nemoci hrozí také větší odolnost bakterií vůči užívanému antibiotik
    Užívejte antibiotika pravidelně ve stejnou dobu a dodržujte předepsanou dávku.
  • Ke stále větší odolnosti mikroorganismů přispívají i lékaři, kteří občas předepisují „pro jistotu“ zcela zbytečně širokospektrá antibiotika, která ničí širokou škálu bakterií včetně těch prospěšných. Občas na nátlak matky nasadí dítěti léky i v neopodstatněných případech. Nadbytečné užívání antibiotik v dětském věku oslabuje obranyschopnost organismu, což se může projevit častějšími infekcemi.
    Nachlazení s kýcháním a smrkáním lze zvládnout s pomocí vitaminů a podpůrných přírodních prostředků k uvolnění hlenů a lepšímu odkašlávání, ke zmírnění bolesti v krku či uvolnění ucpaného nosu.
  • Každé prodělané běžné infekční onemocnění posiluje imunitní systém. Dítě úzkostlivě vychovávané ve sterilním prostředí, chráněné před viry a bakteriemi, bývá v dospělosti více nemocné, protože jeho organismus nedokáže vzdorovat řadě mikroorganismů, proti kterým si v dětství nevytvořil protilátky.Otužování posilňuje dětský imunitní systém. Pravidelné krátké sprchování ve vlažné vodě, pobyt venku za každého počasí, dobře vyvětraná místnost s teplotou nižší než 22 stupňů dítěti prospějí.
  • Lékař by měl vždy vědět o všech současně užívaných lécích, protože antibiotika mohou účinnost dalších léků zesilovat nebo tlumit. Na cokoli, co je vám nejasné, nebojte se zeptat lékaře či lékárníka. Podrobné informace o léčivu najdete v příbalovém letáku, ve kterém se také dozvíte, na co byste si měli při užívání léku dávat pozor. Obvykle se nesmí požívat alkoholické nápoje, protože alkohol snižuje účinnost léčby a spolu s antibiotiky výrazně zatěžuje játra. Mnohé léky způsobují také přecitlivělost kůže na UV záření, proto se v průběhu užívání antibiotik nedoporučuje vystavovat se přírodnímu nebo umělému slunci.
  • Dobrý lékárník vás také upozorní, zda je dobré užívat daný lék během jídla, nebo se doporučuje vzít přípravek aspoň půl hodiny před jídlem či dvě i více hodin po jídle. Někdy totiž potraviny mohou snižovat vstřebávání léčiva a ovlivňovat účinek přípravku.
    Informujte svého lékaře o všech současně užívaných lécích, včetně volně prodejných a doplňků stravy.
  • Pokud trpíte během léčby plynatostí nebo průjmy, doporučuje se užívat probiotika, která pomáhají nastolit mikrobiální střevní rovnováhu narušenou užíváním antibiotik. Živé mikroorganismy se nacházejí například v zakysaných mléčných produktech nebo je lze koupit ve formě doplňku stravy. Velice příznivě na jejich růst a správnou činnost v zažívacím traktu působí prebiotická vláknina, která se nachází v obilovinách, ovoci i zelenině, nejvíce v česneku.
    K obnovení střevní mikroflóry užívejte probiotika, která se podávají v mezidobí mezi jednotlivými dávkami léku.