KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Sauna a parní lázeň

Pokud se dodržuje správný postup, pak je tzv. suché saunování pro lidské zdraví velmi prospěšné.

Přispívá k detoxikaci těla a odolnosti organismu proti virovým a bakteriálním infekcím, zlepšuje prokrvení tkání, uvolňuje dýchací cesty a zklidňuje psychické napětí. Saunování má velmi dlouhou tradici a ve Finsku je součástí běžného života.
 
Finské sauny jsou ze dřeva, s minimální vlhkostí vzduchu a teplotou do 110 °C. Vyšší vlhkost lze dosáhnout poléváním horkých kamenů vodou nebo různými vonnými esencemi, které saunu více provoní. V sauně se navodí zvýšení tělesné teploty, při které dochází k likvidaci bakterií a virů. Při saunování aspoň jedenkrát týdně a dodržování všech zásad se posiluje obranyschopnost organismu a tělo je lépe připraveno na boj s infekčními nemocemi.
 
U nás jsou více rozšířeny parní lázně v římském či tureckém stylu s teplotou jen o něco vyšší, než je teplota těla, ale s relativní vlhkostí vzduchu v některých typech lázní až 100 %. Pára příjemně prohřeje celé tělo, uvolní svaly i dýchání, prokrví a pročistí pokožku.
 
Sauna i parní lázeň jsou výborným relaxačním prostředkem v době zvýšeného stresu, mírní nervozitu a nespavost. Přesto nejsou vhodné pro každého. Saunování by se měli vyhnout lidé s nemocemi srdce a krevního oběhu, s infekčními kožními chorobami, s prvními příznaky nachlazení, virózy, diabetici, epileptici, děti do 3 let a nedoporučuje se ani ženám v době menstruace a těhotenství.
 
Jak správně postupovat
* Ideální je navštívit saunu dvě hodiny po lehké večeři a zbytek dne už jen relaxovat. 
* Před vstupem do suché sauny je důležitá očista a osušení. Do veřejných prostor sauny a sprch je dobré vzít si vlastní vhodnou obuv a prostěradlo nebo ručník, na kterém se sedí, respektive leží, aby nohy byly ve stejné výšce jako zbytek těla a organismus se nezatěžoval rozdílnými stupni teploty.
* V průběhu saunování lze provádět masáž těla žínkou, houbou nebo kartáčem z lufy. Pokožka se prokrví a urychlí se pocení a odplavování nečistot z kůže.
* V sauně člověk vypotí až půl litru potu, proto je nutné neustále doplňovat tekutiny. Potem vyloučíme z těla škodliviny, ale i minerální látky, k pití se proto hodí neslazené minerálky, vlažné ovocné a bylinné čaje nebo ovocné šťávy.
* Doba pobytu v sauně se řídí teplotou v prohřívárně a tím, co kdo snese, aby mu to bylo příjemné (děti a starší osoby kratší dobu s teplotou jen kolem 60 °C), ale obvykle je zapotřebí aspoň 15 minut, aby došlo ke zvýšení tělesné teploty. Pak následuje ochlazení v ochlazovacím bazénku, při kterém se roztažené cévní stěny začnou prudce stahovat. Zvyšuje se odplavování toxických látek, člověk pociťuje uvolnění a osvěžení, teplota těla se vrací k normálu.
* Přibližně stejně dlouhou dobu by pak měla trvat relaxace v odpočívárně na lůžku, tedy asi 15 minut. Poté se celý postup opakuje ještě dvakrát.
 
Po saunování je kůže dokonale čistá, zbavená všech nečistot, ale také dost vysílená. Potřebnou vlhkost a výživu jí zajistí kvalitní tělové mléko s panthenolem. Po nanesení tenké vrstvy mléka bude pokožka hebká a příjemná na dotek. Krém na obličej s panthenolem oživí pleť a podpoří regeneraci pokožky po saunování. Po sauně je rovněž vhodné ošetřit vlasy přípravkem s hydratačním efektem.
 
Každý by si měl vybrat takový typ sauny či parní lázně, která mu vyhovuje. Při pravidelném provozování a dodržování všech doporučení od lékaře i provozovatele sauny se účinek saunování projeví už za pár týdnů.