KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

O mýdle

Mýdlo až do 19. století sloužilo více k praní prádla než k osobní hygieně. V dnešní době je čistota těla základem zdraví, avšak ani s mytím se to nesmí přehánět.

K překrytí špíny a pachů kdysi používaly vyšší vrstvy různá líčidla a parfémy. Mytí vodou a mýdlem se považovalo za marnotratnost a po určité období dokonce za nezdravé. To obyvatelé starého Egypta před čtyřmi tisíci lety velice dbali o hygienu i o svůj vzhled a k očistě používali směs podobnou mýdlu.
 
Mydlářství jako řemeslo
Mýdlo se vyrábělo ze živočišných tuků či rostlinných olejů působením hydroxidu sodného, který poprvé použili arabští alchymisté (k výrobě tuhého mýdla se používá NaOH dodnes). Z oblastí dnešního Blízkého východu se produkce mýdla rozšířila na jih Evropy a mydlářství se stalo řemeslem. Velkým producentem kvalitního mýdla se stala Marseille.
 
Špína ve středověku měla ruku v ruce s bídou a nevzdělaností podíl na šíření infekčních nemocí a úmrtnosti. S rozvojem vědy a medicíny se postupně přicházelo na to, že mytí a dezinfekce rukou podstatně snižují šíření nákaz a klesá i úmrtnost dětí a rodiček. V 19. a hlavně 20. století se začalo mýdlo vyrábět ve velkém: tuhé i tekuté, pro osobní hygienu i na praní, luxusní v dárkovém provedení i v horší jakosti, parfémované či se sníženým obsahem parfémů a dráždivých detergentů pro citlivou pleť.
 
Tak trochu jiná mýdla
Některá mýdla mají antiseptickou a dezinfekční přísadu, jiná, tzv. medicinální mýdla, obsahují účinné látky, které pomáhají při různých dermatologických potížích, jako je lupénka, akné, atopický ekzém (obsahují např. složku síry, dehtu aj.).
 
Prodávají se také mýdla s abrazivní přísadou (např. s mořským pískem, mletou pemzou, s jadýrky či lístky rostlin aj.), která jsou vhodná k odstranění ztvrdlé kůže na chodidlech, k vyčištění silně zašpiněných rukou, nebo k prokrvení a odstranění odumřelých kožních buněk. Pleť je pak čistá, hladká a působí mladě.
 
Ochranný plášť
Mytí rukou před vařením a jídlem, po toaletě či při zvýšeném výskytu infekčních nemocí patří k hlavním hygienickým zásadám. Je ale dobré si uvědomit, že mýdlo je směsí alkalických (zásaditých) solí mastných kyselin a povrch kůže je lehce kyselý (přibližně pH 5,5).
 
Po umytí mírně stoupne pH pokožky do zásaditých hodnot a zdravému jedinci trvá minimálně dvě hodiny, než se kyselý ochranný plášť znovu obnoví. Při přehnaném mytí těla mýdlem s přísadou dráždivých detergentů se pokožka ještě více odmašťuje a vysušuje. Narušuje se tím ochranný mechanismus kůže a výsledkem mohou být různé kožní infekce, ekzémy a alergie.