KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Řídnutí kostí

Osteoporóza je systémové onemocnění charakterizované úbytkem kostní hmoty a poruchami mikroarchitektury kostní tkáně, jejichž následkem je zvýšená náchylnost kostí ke zlomeninám.

Naše kosti se neustále přestavují – remodelují. Vlivem mnohojaderných kostních buněk (tzv. osteoklastů) se kostní tkáň odbourává a probíhá velice složitá 1. fáze kostní remodelace (osteoresorpce), na kterou navazuje 2. fáze remodelace (osteosyntéza), při které se uplatňují tzv. osteoblasty, buňky tvořící novou kostní tkáň.
 
Odhaduje se, že u dětí se celá kostra obmění za 2 roky, u dospělých podle věku za 7 až 10 let. Kostní metabolismus je nejaktivnější v prvních letech života a v období puberty, kdy je ovlivňován pohlavními hormony. Kostní hmota dosahuje maxima u žen kolem 25. až 30. roku, u mužů ve 40 až 45 letech. Poté začíná ubývat – asi 1 % ročně (do věku 75 let se ztratí přibližně 20 až 25 %).
 
Mluvíme-li o úbytku kostní hmoty, je dobré objasnit, že jde vlastně o pokles kostního minerálu. Přibližně u třetiny žen se úbytek kostní hmoty značně zvýší po menopauze, kdy se snižuje sekrece ženských pohlavních hormonů. Při časné osteoporóze v klimakteriu ubývají především kosti trámčité (proto převažují zlomeniny obratlů a dolního předloktí), při involuční (senilní) osteoporóze ubývají jak kosti trámčité, tak i kompaktní (proto je vyšší výskyt zlomenin krčku stehenní kosti). Za 1,5 roku může snížit kostní hustotu o 25 až 40 % i dlouhodobé ležení v posteli.
 
Faktory vedoucí k rozvoji osteoporózy
Osteoporóza se projevuje zlomeninami krčku stehenní kosti, obratlů a zápěstí, ale i v jiných částech kostry, které výrazně přispívají k nemocnosti, úmrtnosti i nákladům na zdravotní péči. Až dvě třetiny postižených tvoří ženy.
 
K vnitřním faktorům patří:
  • výskyt onemocnění v rodině (genetická výbava jedince)
  • určité predispozice – malé útlé ženy, blond nebo rezavé vlasy a pihy, brzké šedivění vlasů, nesnášenlivost mléka, mentální anorexie, pozdní začátek měsíčků a předčasné klimakterium
  • bílá či asijská rasa
  • pohlaví a věk. 
K zevním faktorům, které lze ovlivňovat v průběhu života, náleží:
  • časté redukční kúry
  • nedostatek slunečního záření
  • nadbytek cukru a tuků ve stravě
  • nadměrné kouření a konzumace alkoholu
  • užívání drog
  • chirurgicky způsobená menopauza
  • dlouhotrvající stres a další faktory.
 
Jak účinně bojovat proti osteoporóze
K udržení normálního stavu kostí je důležitý hlavně vápník (ostatně osteoporóze někdy říkáme „odvápnění“), vitaminy A, C, D („déčko“ přispívá k vstřebávání a využití vápníku), vitamin K a další minerální látky (např. hořčík).
 
Účinným prostředkem u žen v menopauze je terapie estrogeny, která příznivě ovlivňuje následky menopauzy (např. snižuje zvýšené riziko osteoporózy, a tím i riziko zlomenin). Tato hormonální substituční terapie je však spojena s řadou nežádoucích vedlejších účinků. Alternativním způsobem řešení klimakterických potíží je užívání přípravků s fytoestrogeny, což jsou látky rostlinného původu, které působí podobně jako ženské pohlavní hormony estrogeny. Jejich účinek je sice podstatně nižší, ale mohou napomoci omezení projevů nedostatku estrogenů bez vedlejších účinků hormonální substituční terapie. Mezi jejich nejčastěji používané zdroje patří jetel luční a sója.
 
Přiměřené zatěžování kostry formou cvičení, práce nebo rekreačního sportování se používá jako nedílná součást prevence a léčby osteoporózy, samozřejmě v kombinaci s ostatními složkami komplexní terapie.