Vaginální infekce

Letní radovánky mohou občas narušit nepříjemné obtíže spojené s pálením a svěděním v intimní oblasti. Proč ale vůbec vaginální potíže vzniknou?

Silný imunitní systém brání náš organismus před řadou choroboplodných zárodků a udržuje kvasinky i bakterie, které se běžně vyskytují v lidském těle, pod kontrolou. Když se křehká rovnováha mezi mikroorganismy naruší, změní se i pH pochvy a některý z těchto cizopasníků se začne nekontrolovatelně množit a oslabí naši imunitu. Náš organismus není schopen se dokonale bránit přesile bakterii, plísní či jiných jednobuněčných mikroorganismů a výsledkem je vaginální infekce. 
 
K narušení přirozeného mikrobiálního prostředí poševní sliznice může dojít vlivem užívání antibiotik, antikoncepce a hormonálními změnami v době těhotenství, oslabením imunitního systému v důsledku nějaké choroby (např. diabetes, HIV, po ozařování) nebo psychického vypětí a stresu. Ke změně mikroflóry v pochvě může přispět nošení neprodyšného, syntetického spodního prádla, změna pracího prášku, dráždivé parfémované mycí prostředky, parfémované intimspreje a vložky, nadměrná nebo nesprávná hygiena (pohlaví je dobré umývat odpředu dozadu), koupání ve znečistěné vodě, nový sexuální partner, ale také třeba nadměrná konzumace sladkostí.
Zejména plísně potřebují ke svému množení cukr, teplo a vlhko. A právě hodně teplá léta, která vyhánějí lidí z rozpálených domovů na břehy rybníků a do bazénů, přinášejí i řadu komplikací, protože v kontaminované vodě nás mohou ohrožovat nejen vodní řasy a sinice, ale i jiné patogenní mikroorganismy. Opatrné by měly být hlavně těhotné ženy, protože obranyschopnost jejich organismu je slabší a případná bakteriální či plísňová infekce pochvy může uškodit také jejich nenarozenému dítěti.
 
Vaginóza a kandidóza
Původcem bakteriální vaginózy bývá bakterie Gardnerella vaginalis. Charakteristickým příznakem infekce je nažloutlý výtok s rybím zápachem, svědění a pálení při močení. Bakteriální vaginóza se léčí především antibiotiky. U mužů se nemoc může projevit zánětem močových cest nebo prostaty, ale často jsou bez potíží a svou již vyléčenou partnerku tak mohou nakazit znovu.
 
Původcem vaginální mykózy (kandidózy) je nejčastěji kvasinka Candida albicans, která se přirozeně vyskytuje na kůži, na sliznicích střevního traktu, v ústní dutině, konečníku i pochvě. Při změně mikroflóry v pochvě se přemnoží a způsobí kvasinkovou infekci, která se projevuje nepříjemným svěděním, pálením při močení, otokem a zarudnutím stydkých pysků a hustým bělavým výtokem. Dalším příznakem je i bolestivý pohlavní styk. U mužů se mohou objevit na genitálu svědivé červené flíčky. Vaginální mykóza se léčí zejména pomocí antimykotik ve formě vaginálních čípků, tablet a krémů.
 
Při lehčích nespecifických potížích spojených s pálením a svěděním v oblasti intimních partií se dají v lékárně pořídit volně prodejné vaginální gely a masti, které působí protizánětlivě, antibakteriálně a antimykoticky. Aplikují se dle návodu až do vymizení příznaků. Pokud by se stav do pěti dnů nezlepšil, nebo naopak zhoršoval, je nutná návštěva lékaře a ideální je i současné přeléčení partnera. Po dobu obtíží je nejlepší sexuálně abstinovat nebo alespoň používat k ochraně prezervativ.
 
Intimní hygiena
Pokud i letos budou úmorná vedra jako loni, podpořte svou imunitu vhodným doplňkem stravy. Omezte sladkosti, přeslazené limonády i ovoce bohaté na cukry a místo pokrmů z bílé mouky si raději dopřejte víc zeleniny. Po koupání zvláště v přírodní nádrži se vždy osprchujte a vyměňte mokré plavky na suché. Noste vzdušné bavlněné prádlo, abyste zamezili zapaření, které kvasinkám vyhovuje.

K mytí intimních partiích používejte mycí gely s pH, která pomáhá udržovat přirozené kyselé prostředí, nedráždí a nevysušuje poševní sliznici. Na výběr je mnoho intimních přípravků a některé obsahují složky, které při pravidelném používání omezují vznik bakteriálních, kvasinkových a plísňových infekcí.