Síra - síla přírody

V dermatologii se využívají účinky síry k léčbě různých kožních obtíží. Patří také k nejstarším a nejúčinnějším prostředkům proti svrabu.

Síra (Sulphur) je prvek, minerál a její obsah v zemské kůře je zhruba 0,03-0,09 %. V přírodě se nachází ve volné formě a ve formě různých sloučenin. Elementární síra se nachází zejména v oblastech bývalých vulkánů, nebo je uložena v sedimentárních ložiskách, která v minulosti vznikla ze sulfátů biochemickou činností některých mikroorganismů.
 
Elementární síra se používá při vulkanizaci kaučuku a našla uplatnění také v oblasti farmaceutického průmyslu. Mnohem větší význam mají sloučeniny síry, např. kyselina sírová. Síra je v podstatě důležitou výchozí surovinou ve všech odvětvích chemického průmyslu.
 
V dermatologii a kosmetice se používá především její volná forma.
- Síra má antibakteriální, keratolytické (schopnosti odstraňovat zrohovatělou kůži), antiseborrhoické, antimykotické a antiparazitární účinky.
- Působí proti kvasinkám a omezuje svědění a nadměrnou tvorbu kožního mazu i mastných lupů, napomáhá tak v boji s akné a lupovitostí.
- Ve formě mastí, krémů nebo koupelí se tradičně používá jako součást péče o kůži při různých dermatitidách, jako je atopický ekzém, seborrhoická dermatitida, psoriáza, příznivě působí na plísně, mykózy.
- Patří k nejstarším a nejúčinnějším prostředkům proti svrabu (parazitické onemocnění).
 
Svrab je vysoce infekční nemoc způsobená parazitem zákožkou svrabovou (Sarcoptes scabiei) a projevuje se velmi silným, až nesnesitelným svěděním a zarudlými pupínky (mezi nimi jsou někdy patrné chodbičky). Zasaženy bývají hlavně místa s jemnou kůží (zápěstí ruky, podpaží, kůže mezi prsty na rukou, nohou, kotníky, vnitřní strana stehen, okolí prsních bradavek, oblast kolem genitálu, hýždě).
 
Touto infekční parazitární kožní nemocí se může nakazit prakticky každý. Přenáší se přímo při úzkém tělesném kontaktu, nebo nepřímo (např. přes lůžkoviny, ručníky, oblečení, které používala infikovaná osoba).
 
Při podezření na svrab je nejlepší vyhledat lékaře, který vyloučí jiná kožní onemocnění a předepíše mast k léčbě svrabu. V lékárnách lze zakoupit i sírový krém s vyšším obsahem síry.Krém se aplikuje v tenké souvislé vrstvě na celé tělo včetně krku, dlaní a plosek nohou, mezi prsty rukou o nohou, pod nehty a další zákoutí jako jsou loketní a podpažní jamky, hýždě, zevní pohlavní orgány apod. Je vhodné krém aplikovat i na obličej kromě oblastí těsně kolem očí. Krém je nejlepší aplikovat nejlépe na noc po vykoupání a nechat působit nejméně 8-12 hodin. Ani poté není nutné ho omývat, je lepší, když síra pokud možno zůstává na kůži celý den. Aplikace se opakuje 4-5 dní po sobě. V případě podezření, že se nepodařilo první kúrou eliminovat parazita, opakuje se  po týdnu nebo nejpozději 14 dnech.

Neméně důležitá je léčba dalších členů domácnosti a sexuálního partnera a dekontaminace prostředí (oblečení, ložní prádlo, ručníky, polštář, přikrývky; co nelze prát, je nejlepší hermeticky uzavřít do plastového pytle na několik dnů; umýt nábytek, vyčistit koberce), aby se zabránilo dalšímu šíření svrabu.