Plný nos (z rýmy)

Zánětlivé onemocnění postihující sliznici nosu, krku a vedlejších nosních dutin se šíří kapénkovou infekcí i přímým stykem. Bolest hlavy, slzící oči, kýchání, ucpaný a tekoucí nos jsou hlavními příznaky nepříjemné a obtěžující virové infekce.

Rýma (rhinitida), zánět nosní sliznice, je nejčastěji virového původu, ale někdy se může přidat i bakteriální infekce. Tekutý, čirý sekret z nosu se postupně mění v hlenovitý, žlutozelený, postiženého může trápit teplota, kašel, pocit zalehlých uší a bolest hlavy zejména nad očima a v lícní oblasti. Nemocný ztrácí čich, chuť, chraptí, špatně se mu dýchá i polyká, je celkově podrážděný.
 
Zánět vedlejších dutin nosních (sinusitida) často navazuje na rhinitidu nebo probíhá současně (rhinosinusitida). Z důvodu zduření nosní sliznice při rýmě se uzavře průchod vzduchu mezi vedlejšími dutinami a dutinou nosu, dojde k přemnožení bakterií a vzniká hlen, který nemá kudy ven a hromadí se v čelistních dutinách (proto bolest při doteku v lícní oblasti). V některých případech musí zasáhnout specialista ORL, který nahromaděné hnisavé hleny odstraní tzv. punkcí. Akutní sinusitida většinou odezní do dvou až tří týdnů. Pokud trvá déle než pět šest týdnů, jde o chronický zánět vedlejších dutin nosních.
 
Otok nosní sliznice a následné uzavření úzkých průduchů mohou mít na svědomí také různé alergeny (prach, roztoči, květní pyl aj.). Alergická rhinitida se stává globálním problémem, a ačkoli neohrožuje život pacientů, stěžuje jejich žití kvůli absenci kvalitního spánku. Jsou unavení a otrávení neustálým smrkáním, klesá jejich pozornost i výkonnost na pracovišti nebo ve škole.
 
Sliznice nosu ztrácí svoji čisticí funkci a zvětšuje se v přetopených a klimatizovaných místnostech. Výsledkem je suchá a podrážděná nosní sliznice se zaschlým hlenem a stroupky, které brání lidem volně dýchat.
 
Volně dýchat
Účinná prevence rýmy neexistuje, avšak posilováním obranyschopnosti organismu se člověk stává odolnějším vůči infekcím (otužování, sport, vyvážená životospráva).
 
Bezproblémový průběh akutní rýmy (z nachlazení) ulehčí:
- pobyt v teple, dostatek tekutin, doplňky stravy k posílení imunity a bohaté na vitaminy a minerály, volně prodejné léky proti bolesti a horečce
- inhalace (stačí přidat pár kapek čistého 100% oleje čajovníku australského do nádoby s horkou vodou a zahřát dutiny nad párou; TTO má silné antiseptické účinky a příznivě ovlivňuje záněty nosohltanu, bolesti v krku i rýmu
- nosní spreje a kapky k dekongesci nosní sliznice (k odstranění zduření), které by se měly používat krátkodobě, opravdu jen v těch nejhorších dnech a podle instrukcí výrobce, protože delším a častým používáním mohou poškodit nosní sliznici a přivodit chronické zduření
- některé spreje a masti s extrakty bylin a dalších účinných látek lze naopak užívat dlouhodobě, v případě alergické rýmy pravidelně ke snížení alergické reaktivity nosní sliznice. Regenerují a chrání nosní sliznici v období zvýšeného výskytu zánětlivých onemocnění postihujících sliznici nosu, krku a vedlejších nosních dutin. Šetrně čistí a odstraňují suché krusty, prach a pyl, které ulpěly na sliznici, zvlhčují ji a pomáhají snižovat tvorbu hlenu, čímž usnadňují dýchání. Lze je doporučit proti vzniku suchých zánětů nosní sliznice a k prevenci jejich recidiv.
 
Nosní spreje a masti
K uvolnění ucpaného nosu se často využívají účinky eukalyptu. Eukalyptus má antiseptické účinky a zlepšuje dýchání, uvolňuje ucpaný nos, je vhodný v období zvýšeného výskytu respiračních infekčních onemocnění. Aloe vera má hojivé a hydratační účinky, zvlhčuje nosní sliznici vysušenou pobytem v přetopených místnostech s nízkou relativní vlhkostí. Escin posiluje elasticitu stěn malých cév, zlepšuje průchodnost kapilár v nose, působí protizánětlivě, snižuje otoky a krvácení z nosu při rýmě. Hořčík zabraňuje příznakům alergické rýmy a D-panthenolurychluje hojení drobných poranění v nose, má regenerační a hydratační účinky.
 
Velkým pomocníkem při nachlazení jsou i masti, které pomáhají s regenerací bolestivé, někdy až do krve odřené pokožky kolem nosu z neustálého smrkání. Častým promazáváním se zmírní podráždění a zlepší nosní průchodnost. Rostlinné silice a extrakty uvolňují ucpaný nos, mají mírné dezinfekční účinky. Bisabolol, silice z heřmánku pravého, a měsíčkový extrakt mají zklidňující, protizánětlivé a regenerační účinky a tokoferol (vitamin E) s panthenolem podporují hojení podrážděné pokožky.