Když nás budí kašel

Kašel je jedním z příznaků infekce dýchacích cest způsobený zánětem nebo drážděním dýchací soustavy.

Nemoci virového původu, jako třeba rhinosinusitida či bronchitida, bývají většinou spojeny se zvýšenou tvorbou a viskozitou hlenu. Nadměrný hlen se lepí na stěny sliznice podrážděné infekcí a řasinky už nejsou schopny nahromaděný hlen, v němž se zachytávají nečistoty i mikroby, svým pohybem z dýchacích cest odstranit. Reakcí je dráždivý, suchý kašel, který se postupně mění ve vlhký (produktivní), spojený s vykašláváním sputa.
 
Přírodní expektorancia
Úkolem účinných látek v přípravcích na kašel (expektorancia) je pomoci zbavit se nahromaděného hlenu z dýchacích cest – uvolnit hleny a usnadnit vykašlávání. Expektorancia, která podle toho, zda působí na zvýšení aktivity řasinkového epitelu, ke snížení tvorby hlenu nebo snížení viskozity hlenu (ředění hlenu), lze podrobněji rozdělit na sekretomotorika, sekretolytika a mukolytika.
 
Mezi přírodní expektorancia náleží například extrakt z jitrocele, mateřídoušky či proskurníku, nálev z lipového květu, kořene lékořice, nati tymiánu aj. Z rostlinných silic příznivě při kašli působí borovicový, jedlový či eukalyptový olej. Pokud se ale potvrdí zánět bakteriálního původu, samotné bylinky na něj nestačí a nejspíš budou nutná antibiotika. Přírodní přípravky se mohou užívat dlouhodobě a hodí se zejména jako prevence v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění.
 
 
Suchý dráždivý kašel
Na suchý (neproduktivní), velice dráždivý a vysilující kašel, který není spojen s vykašláním sputa, se podávají antitusika. Záchvaty kašle mohou vyvolávat alergie, delší vystavení a dráždění prachem, kouřem, začínající infekce horních či dolních dýchacích cest a jiné nemoci. Úkolem účinné látky v přípravku je potlačit dráždění ke kašli. Antitusika mohou působit centrálně (tlumit dechové centrum), nebo působit v průduškách (tzv. periferně působící, s lokálně anestetickým účinkem).
 
Rozhodně se nedoporučuje léčivé přípravky kombinovat. Při nesprávném nasazení antitusik nebo v kombinaci s expektorancií se může hlen hromadit v dýchacích cestách a nemoc zkomplikovat. I proto prvním dotazem lékárníka vždy bývá, zda máme suchý, nebo vlhký kašel.
 
Pokud ani po týdnu samoléčitelství dýchací potíže neustoupí a kašel bude přetrvávat, nebo se dokonce zhoršovat, pak je nejvyšší čas navštívit lékaře.
 
 
Prsní balzám při nachlazení
Prsní balzámy, které lze zakoupit v lékárnách, obsahují silice (éterické oleje), což jsou produkty rostlin, těkavé, ve vodě nerozpustné látky nebo směsi látek s velmi pronikavou vůní. Silice se často užívají k inhalacím nebo prokrvení pokožky. Při masáži pokožky prsním balzámem se na těle uvolňuje teplo a rozvinou se plně účinky éterických olejů přítomných v balzámu.
 
Kafrová silice (účinná složka stromu kafrovníku Cinnamomum camphora) se rychle vstřebává do kůže a v místě aplikace vyvolává hřejivý pocit, působí jako mírné lokální antiseptikum a tradičně se používá jako stimulans při dýchacích potížích. Peprmintová a mentolová silice (účinné složky Máty peprné) prokrvují pokožku a usnadňují dýchání. Obě jsou silně aromatické s velmi osvěžujícím účinkem. Eukalyptová (účinná látka tropického stromu z rodu blahovičník – eucalyptus) a jedlová silice (obsažena v jedli bělokoré) se využívají zejména pro své antiseptické, protizánětlivé, dezinfekční a antimikrobiální účinky. Doporučují se při onemocněních dýchacího aparátu, kašli a nachlazení.