Akutní infekce

Rýmu z nachlazení či chřipku často doprovází kašel a bolest v krku.

K akutním infekcím, které nás mohou potrápit i několikrát do roka, patří nepříjemná virová infekce, při které se na povrchu nosní sliznice pomnoží choroboplodné zárodky a organismus se snaží zvýšenou sekrecí tyto patogeny zlikvidovat. Kromě rýmy některé z nás párkrát za život zasáhne také chřipka, virové onemocnění, které postihuje celý organismus. Nově čelíme virové infekci způsobené koronavirem. Zvýšenou tvorbou hlenu v průduškách a kašláním se naše tělo snaží vypořádat také při bronchitidě, infekcí způsobenou zejména viry. Kašel ale mohou vyvolávat i alergeny, cigaretový kouř, suchý vzduch v místnostech, a rovněž mnohem závažnější onemocnění.   
 
Zarudlé hrdlo, palčivá bolest při polykání, povlak na jazyku a zduřené lymfatické uzliny na krku jsou příznakem zánětu hltanu (faryngitida). Při zánětu mandlí (tonzilitida) se mohou na nich tvořit bílé hnisavé čepy a nemoc mohou doprovázet vyšší teploty i kašel. Symptomy zmírní vhodná kloktadla, inhalace, tzv. Priessnitzův zábal na krk, vystříkání hrdla sprejem, který tlumí bolest hrdla, cucání pastilek nebo tablet, dostatek teplých tekutin a odpočinek na lůžku (vyhýbejte se přetopeným místnostem, aby nedocházelo k vysušování sliznice).
 
Domácí test
Přestože mnohé akutní infekce mají na svědomí viry, původcem nemocí mohou být také bakterie. Domácí CRP test napoví, jestli je lepší vyhledat lékaře. Tak zvaný C-Reaktivní Protein se začne zvyšovat, když je organismus napaden bakteriální infekcí a jeho obranným mechanismem je zánětlivá reakce. V jiném případě nám pomůže klid na lůžku, dostatek tekutin, zvýšený příjem vitaminu C a volně prodejné přípravky v lékárně, které obsahují látky na potlačení suchého, dráždivého kašle (antitusika), nebo k uvolnění hlenu z dýchacích cest a ulehčení odkašlávání (expektorancia). Důležité je nekombinovat látky, které kašel tlumí a které usnadňují odkašlávání, aby nedošlo k potlačení tvorby hlenu, který se začne hromadit v dýchacích cestách a nemoc může zkomplikovat.
 
Přírodní fytofarmaka
K léčbě a zmírnění projevů onemocnění se využívají také fytofarmaka, přírodní přípravky s extraktem z léčivých bylin. Lze je zakoupit ve formě čajů, sprejů, tablet, cucavých bonbonů, sirupů, ale i různých mastí a krémů. Pomáhají ředit hleny, mírnit dráždivý kašel, potlačovat bolest v krku, uvolňovat ucpaný či od rýmy podrážděný nos.
 
Účinek léčivých rostlin sice není vždy okamžitý, lze je ale užívat dlouhodobě (už jako prevenci) bez hrozby možných negativních vedlejších účinků.
 
K prevenci a zastavení počínajícího nachlazení dnes mnoho lidí preferuje osvědčené výtažky bylin, jako je echinacea, rakytník, aloe vera, mateřídouška, jitrocel, proskurník, islandský lišejník, lipový květ, květ černého bezu, lékořice a další léčivky. Při akutních infekčních onemocněních dýchacích cest se osvědčily také dvě rostliny, o kterých by donedávna jen málokdo hádal, že mají také léčivé účinky. Jednou z rostlin je pelargonie sidonská z rodu pelargonií, které známe i pod názvem muškáty a pěstujeme je ke zkrášlení příbytků a vytrvalá liána břečťan popínavý.