Kopřiva a červená řepa



Kopřiva dvoudomá
(Urtica dioica)
Vytrvalá bylina z čeledi kopřivovitých je charakteristická především svými žahavými chlupy na lodyze i listech. Při kontaktu s kůží se konečky ulamují a látky obsažené v rostlině způsobují nepříjemné pálení a podráždění pokožky.
Na jaře se sbírá nať a mladé listy (vrcholky), které se přidávají do zeleninových nebo bramborových polévek, po spaření horkou vodou do salátů, připravuje se z nich i příloha na způsob špenátu. Tato rostlina je pro náš unavený organismus po dlouhé zimě výtečná kvůli vysokému obsahu vitaminu C, vitaminům ze skupiny B i minerálních látek (např. železo, hořčík).
Kopřiva je bohatým zdrojem chlorofylu, který má antibakteriální a deodorační účinky, podporuje epitelizaci a granulaci pokožky, působí příznivě na špatně se hojící a hnisající rány. Kopřiva dále obsahuje acetylcholin, histamin, serotonin, kyselinu křemičitou, kyselinu mravenčí aj. Odvar z usušených listů používali lidé na vlasy, aby podpořili jejich růst a pevnost, čerstvou natí se šlehali při revmatismu. Drogu z kopřivy používali také při chudokrevnosti, při problémechs játry, žlučníkem, ledvinami, také k podpoře trávení. Kopřiva roste jako plevel v zahradách, příkopech, křovinách, na rumištích i jinde.
 
Červená řepa (Beta vulgaris)
Rostlina z čeledi merlíkovitých pochází ze Středomoří. Ve starověku se konzumovaly hlavně mladé listy bohaté na minerály a vitaminy (zejména vitamin C). Dnes existuje několik odrůd pěstovaných kvůli listům nebo kvůli bulvě červenofialové barvy. Červená řepa obsahuje barvivo betanin s antioxidačními vlastnostmi, které se používá jako přírodní barvivo v potravinářském i farmaceutickém průmyslu. Je zdrojem sacharidů, vlákniny, dále obsahuje provitamin A, vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, C, E, kyselinu listovou, minerální látky jako draslík, sodík, vápník, fosfor, železo i hořčík.
 
Červenou řepu lze nakládat, vařit i konzumovat syrovou. Přidává se do salátů, polévek, připravuje se z ní např. carpaccio, boršč a jiné pokrmy, mladé listy se přidávají do salátů nebo se upravují jako špenát. Čerstvá šťáva má projímavé účinky a pomáhá při zácpě (zlepšuje peristaltiku střeva). Podává se jako detoxikační prostředek, velice kladně působí při anémii, potížích s játry, žlučníkem, posiluje imunitní systém a má pozitivní vliv na srdeční činnost. Celkově přispívá k regeneraci organismu. Červená řepa je celkem nenáročná na pěstování, dá se skladovat a požívat takřka po celý rok.