KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Potit se je normální

Přestože pot je pro člověka zcela přirozený, nemusí být příjemný pro okolí. Proč se ale vlastně potíme?

Mohou za to dva druhy potních žláz, které se od sebe liší velikostí i složením vylučovaného potu. Velké potní žlázy, které reagují zejména na psychické podněty, jsou umístěny v podpaží, kolem zevních pohlavních orgánů a konečníku a ústí na povrch kůže s chloupkem. I když se hlavně ženy ochlupení rády zbavují, chloupek má nezaměnitelnou funkci v odvádění potu.
 
Pot je mléčně zakalený a obsahuje lipoidní látky, cukry, proteiny a rovněž amoniak. Jelikož má pot vyšší pH a sníženou možnost odpařování (zvláště když používáme neprodyšné látky), stává se ideálním prostředím k množení mikroorganismů, které pot rozkládají, čímž vzniká nepříjemný zápach.
 
Malé potní žlázy jsou součástí ochranného kožního pláště. Vytvářejí vhodné mikroklima kožního povrchu a udržují optimální obsah vody v rohové vrstvě pokožky. Slouží k termoregulaci celého organismu. Více se proto potíme v horkých dnech. Orosit se však můžeme také po konzumaci pálivého, ostrého pokrmu, po požití určitých léků nebo při silném emocionálním napětí.
 
Největší počet malých potních žláz máme na dlaních a ploskách, celkem je jich více než dva miliony. Hlavně v období jara a léta, kdy je větší teplo, se mnozí potýkají s vyšší potivostí nohou, což svědčí bakteriím a plísním. Proto je důležité nohy častěji umývat (pak důkladně osušit), abychom se zbavili nejen nevábného pachu, ale zabránili i případným zdravotním komplikacím.
 
Denně, ačkoli se nebudeme hýbat, vypotíme i litr potu. Jde přitom až o 99 % vody, ve zbylém procentu ztrácíme sůl, chlor, sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, kyselinu mléčnou, močovinu a jiné látky. Nesmíme proto zapomínat na pravidelné doplňování tekutin.