KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Za ženskou krásou i trápením stojí hormony

Hormony ženské tělo zkrášlují a zjemňují, ovlivňují rozložení a množství podkožního tuku, a také ženu ochraňují před aterosklerózou, brání usazování lipidů v cévách a chrání ženu před infarktem myokardu i cévní mozkovou příhodou. Umí ji ale také pořádně potrápit.

Nejdůležitějšími hormony ženských pohlavních žláz (vaječníků) jsou estrogeny a gestageny, které jsou zodpovědné za rozvoj a udržování ženských rysů, ovlivňují menstruační cyklus i průběh těhotenství. Ženské hormony zodpovídají také za růst kostní tkáně a mají na svědomí i změny nálady a výskyt některých onemocnění v období menopauzy.
Ženské hormony trápí už mladá děvčata, která vstupují do reprodukčního věku a začínají menstruovat. Příčinou menstruačních potíží může být kolísání hladiny hormonů, a to zejména v pubertě, kdy ještě není menstruační cyklus zcela ustálen. Silnější nebo bolestivější menstruaci mohou mít na svědomí i antikoncepční prostředky či zvýšená tvorba děložní tkáně. Podstatnou roli při menstruačních bolestech hraje prostaglandin, látka, která vzniká prakticky ve všech lidských orgánech. Ovlivňuje prokrvení, srážlivost krve i děložní stahy. Vyvolává bolesti a záněty. Při silných nebo neobvyklých obtížích (běžné jsou bolesti v podbřišku, zad, hlavy, někdy se může objevit průjem, zvracení, poruchy krevního oběhu) je třeba konzultovat zdravotní stav s odborným lékařem. V mnoha případech však pomůže správná životospráva a dostatek spánku. Ke zmírnění menstruačních potíží napomáhá i psychická pohoda a pitný režim (nevhodné jsou přeslazené, perlivé nápoje).
Nejlepší je pití vlažných bylinkových čajů se zklidňujícími účinky na hladké svalstvo vnitřních orgánů.

Bylinky pro zmírnění potíží doprovázejících menstruaci
Mnoho žen může trápit bolestivá menstruace celá léta (i když obvykle se bolesti upravují po porodu, kdy dojde k stabilizaci hladiny hormonů v těle ženy). Tradičně se při ženských obtížích používá například hluchavka, řebříček, kontryhel i máta.

Hluchavka (Lamium album) byla už našimi babičkami užívána při křečích v břiše během menstruace, má i mírné protizánětlivé a uklidňující účinky.
Kontryhel (Alchemilla vulgaris) se dodnes používá v lidovém léčitelství jako svíravý prostředek při průjmech, při silné menstruaci a preventivně k potlačení klimakterických příznaků. Má i mírný protikřečový a močopudný účinek.
Také řebříček (Achillea millefolium) tlumí křeče při menstruaci a křeče trávicího traktu. Podporuje trávení a látkovou výměnu. Je vhodný i při inkontinenci.
Máta (Mentha piperita) uvolňuje křeče, působí proti nadýmání a bolestem břicha. Příznivě působí na koliky a nemoci střev, zlepšuje žaludeční nevolnost, chuť k jídlu, tiší bolesti při podrážděném žlučníku a posiluje celou nervovou soustavu.

V menopauze klesne hladina ženských hormonů na polovinu
Po čtyřicítce funkce reprodukčních orgánů začne u žen klesat. Klimakterium je období života, v němž postupně vyhasíná aktivita ženských pohlavních orgánů a dochází k výrazným hormonálním změnám, které jsou provázeny poklesem tvorby pohlavních hormonů. Ve vaječnících postupně přestávají vyzrávat vajíčka, menstruační krvácení se stává nepravidelným, až zcela ustane. Přichází menopauza, což je období ukončení pravidelného menstruačního krvácení.

Klesající hladiny pohlavních hormonů způsobují mnohým ženám nepříjemné problémy, protože žena přestává být svými estrogeny chráněna. Velkou roli v tom hraje nejen věk a genetická výbava, ale i životní styl a okolní prostředí. Následkem nižší produkce estrogenů dochází také k atrofii vaginálního epitelu. Nemilým příznakem je snížení fyziologické lubrikace, bolestivost při pohlavním styku, změna pH ve vagíně a náchylnost k vaginálním infekcím, potíže při močení nebo časté nutkání na močení a inkontinence. Některé ženy změny příliš nezaznamenávají, jiné navíc uvádějí nepříjemné psychické stavy, náladovost, depresi a nevysvětlitelnou podrážděnost a návaly horka. V pozdější době hrozí úbytek kostní hmoty s rizikem vzniku osteoporózy a změny spektra krevních lipidů spojené se zvýšeným rizikem onemocnění srdce a cév.
Důležité je vědět i to, že k potížím v menopauze přispívá také nerovnováha neurovegetativní řídící soustavy, špatná životospráva, nedostatečný pitný režim, nedostatek pohybu a pobytu na zdravém vzduchu, kouření a přibývání na váze.
Nejúčinnější léčbou klimakterických obtíží je doplňování ženských hormonů. Tzv. hormonální substituční terapie pomáhá řadě žen, je ale také spojena s řadou vedlejších účinků. Přestože se díky dlouhodobým zkušenostem a vývoji moderních preparátů podařilo nežádoucí účinky této léčby značně minimalizovat, stále není podávání hormonů bez rizika. Pokud se hormonální prostředky používají, mělo by to být jen pod pečlivou kontrolou lékaře. Navíc je určitá skupina žen, u kterých je hormonální léčba kontraindikována. Například ženy po prodělané hluboké žilní trombóze, ženy s karcinomem dělohy nebo prsu. Větší skupinu však tvoří ženy, které hormonální léčbu z různých důvodů odmítají.

Řešení klimakterických potíží alternativními způsoby
Tzv. fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu, které se chovají v organismu podobně jako ženské hormony - estrogeny. Zjistilo se, že ženy v jihovýchodní Asii mají nižší výskyt akutního klimakterického syndromu, osteoporózy nebo některých dalších civilizačních chorob včetně karcinomu prsu, protože v jejich jídelníčku je velké množství potravy s vysokým obsahem fytoestrogenů. Nejdůležitějším zdrojem fytoestrogenů je sója, červený jetel, vojtěška, len setý nebo ploštičník.
 
Na našem trhu se nabízí už řada přípravků s obsahem fytoestrogenů, a jsou výborně snášeny. Účinek přírodních produktů je sice pomalejší, ale často dobře srovnatelný s chemickou hormonální substituční terapií. Pro snížení vazomotorických projevů v období klimakteria (jako jsou návaly horka) se v tradiční medicíně používají bylinné přípravky.
Vhodným přípravkem je i bylinný čaj Klimakterin®, který obsahuje květ jetele lučního, nať meduňky, květ levandule a měsíčku. Blahodárně působí při zvýšené únavě a podrážděnosti. Jeho pravidelné pití pomáhá ženskému organismu zmírnit nepříjemné příznaky klimakteria a menopauzy. V čaji obsažený červený jetel nebo také jetel luční (Trifolium pratense) je známou léčivou bylinkou už našich předků. Dlouho se sušené květy používaly pouze k úpravě chuti a vůně bylinných čajových směsí. Dnes je užíván pro vysoký obsah přírodních fytoestrogenů. Meduňka(Melissa officinalis) obsahuje silice, třísloviny a flavonoidy, které navozují klid, příjemný spánek a dobré zažívání. Měsíček (Calendula officinalis flos) podporuje osvěžení a pročištění těla a k relaxaci, duševní pohodě i ke klidnému spánku napomáhá také levandule (Lavandula officinalis flos).