O lubrikantech

Lubrikační gely zvyšují kluznost při pohlavním styku a snižují bolestivé tření, při kterém mohou vznikat malé oděrky. Redukují tak možnost přenosu infekce.

Suchost vaginálního epitelu trápí zejména ženy v menopauze nebo po některých gynekologických operacích a chemoterapii. Nedostatečnou lubrikací pochvy však trpí i mladší ženy například po porodu, nebo v prvním okamžiku penetrace po příliš krátké milostné předehře. Lubrikant odstraní tyto nepříjemné bolestivé pocity na začátku sexu, než pochva přirozeně zvlhne. Usnadní a zpříjemní styk při použití kondomu nebo při masturbaci a používání erotických pomůcek. Lubrikační gel má ovšem i další využití. Slouží například k snadnějšímu zavedení menstruačních tamponů, k měření rektální teploty nebo jej lékaři používají při vyšetření sonografem.  
Podle potřeby lze vybírat z bohaté nabídky lubrikantů, které se dají zakoupit v lékárnách, sexshopech nebo přes internet. Zpříjemňují intimní chvíle při nedostačujícím zvlhčení sliznice, jsou takřka nepostradatelným pomocníkem při hrátkách s erotickými pomůckami. Jaký ale typ lubrikantu zvolit?

Oblíbené jsou lubrikační gely založené na vodní bázi s všestranným využitím. Nepoškozují kondom ani erotické pomůcky, nedráždí pokožku, snadno se smyjí a nezanechávají skvrny na ložním prádle a oblečení.
*Nevýhodou lubrikantů s vysokým podílem vody je pocit lepkavosti a případná potřeba opakované aplikace přípravku, protože rychleji zasychají. Jsou však na rozdíl od silikonových a olejových lubrikantů levnější.

Předností lubrikačních gelů založených na silikonové a olejové bázi je jejich déletrvající kluznost, tím tedy i menší spotřeba.

Olejové
nejsou ve vodě rozpustné a zanechávají skvrny, které se hůře odstraňují. Hodí se ale k erotickým hrátkám ve vodě a poslouží i ke smyslné masáži těla.
*Nevýhodou je, že je nelze používat na kondom nebo erotické pomůcky, protože mohou narušit povrch materiálu.

Silikonové
lubrikační gely vytvoří příjemně hladký a kluzký povrch a vydrží hodně dlouho i ve vodě.
*Nevýhodou je, že musíte počítat s případnými skvrnami na prádle a také s tím, že mnohé silikonové lubrikanty se nehodí k lubrikaci erotických hraček z latexu a silikonu. Na krabičce by mělo být uvedeno, zda je možné přípravek použít společně s kondomem, aby nedošlo k jeho poškození a selhání ochrany.

V nabídce jsou lubrikační gely bez parfémů, olejů a barviv, vhodné pro citlivější jedince, jako i s vůní třeba jahody, banánu, vanilky, broskve atd. Některé obsahují antiseptické a antimykotické látky, které snižují možnost přenosu infekce. Lubrikanty však nechrání před otěhotněním a pohlavně přenosnými chorobami, jako je kapavka, syfilis, HIV a další. Větší ochranu zajistí jen správně nasazený prezervativ, který se vyrábí především z přírodního kaučukového latexu.

Kondomy
mohou být lubrikované i bez lubrikace, s příchutí a vůní ke zpříjemnění například orálního sexu, zdrsněné k lepšímu sexuálnímu prožitku, zesílené k bezpečnějšímu análnímu sexu, dají se koupit také v různých barvách a tvarech.
Kondomy ve tvaru zvířátka či postavičky jistě pobaví, ale na jejich ochranu před početím a sexuálně přenosnými nemocemi nespoléhejte. Nepříjemného překvapení byste se mohli dočkat i s prezervativem, který byl déle vystaven vlhku a slunci a jehož doba použitelnosti uplynula.