KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Stop kvasinkám

Plísně milují teplo a vlhko. Proto se jim dobře daří ve sprchách, bazénech, ale i pod přiléhavým oblečením ze syntetického materiálu. Jak předejít plísňovému onemocnění?

Mezi původce plísňové nemoci, která dokáže potrápit hlavně ženy, patří kvasinka Candida albicans. Pokud máme imunitní systém v pořádku, tento jednobuněčný houbový mikroorganismus žije v našem těle v rovnováze spolu s dalšími plísněmi, bakteriemi a viry. Parazituje na kůži, v střevním traktu, ústní dutině, konečníku i v pochvě. Když dojde z jakýchkoli příčin k narušení rovnováhy, začne se rychle množit a způsobuje kvasinkovou infekci například kůže, nehtů, očí, kloubů, trávicích či pohlavních orgánů.
 
Příznaky jsou různé od bolestí svalů, kloubů, svědění kůže, škrábání v nose či očí, v konečníku až po střevní potíže či záněty průdušek. Lékař nemusí odhalit pravou příčinu obtíží hned a řada lidí o kvasinkové infekci nic netuší. V případě vaginální mykózy (kandidózy) přivádí ženu do ordinace gynekologa úmorné svědění pochvy, zarudnutí a otok stydkých pysků, pálení při močení a lepkavý bílý výtok. U mužů může kvasinková infekce probíhat bez větších potíží, proto mohou svou již vyléčenou partnerku znovu nakazit. Zejména těhotné ženy, jestliže u nich byla diagnostikována kandidóza, by měly trvat na vyšetření svého partnera, aby si nepředávali nemoc jako ping pong. Plísňové onemocnění v akutní fázi se totiž může přenést při porodu i na dítě.
 
K narušení přirozeného mikrobiálního prostředí a k rychlému množení kvasinek dochází při oslabení imunitního systému. Náchylnější k infekcím jsou těhotné ženy, uživatelky hormonální antikoncepce, ženy po chemoterapii a ozařování, v menopauze či diabetičky. Na vzniku plísňového onemocnění se podílí i stres, psychické problémy, užívání antibiotik a jiných léků, strava s vyšším obsahem cukru, nadmíra alkoholu aj. K nákaze může dojít také při pohlavním styku nebo při nesprávné hygieně.
 
Jak zabránit vzniku plísňové infekce?
* Protože plísním vyhovuje vlhko a teplo, používejte ve společných prostorách,jako je sauna, bazén, sprchy či toaleta, vždy vlastní ručníky, prostěradla, pohybujte se ve vlastních gumových pantoflích či jiné obuvi.
 
* K mytí těla používejte mycí gely odpovídající pH lidské pokožky 5,5; k mytí intimních partií zvolte neparfémované mycí gely vhodné pro každodenní intimní hygienu (poševní prostředí je kyselejší).
 
* Po stolici se utírejte směrem od pochvy ke konečníku; po osprchování či koupání se vždy dobře osušte (zejména v oblasti intimních partií); vyhýbejte se těsnému oblečení a spodnímu prádlu z umělých vláken.
 
* Upravte svou životosprávu tak, abyste posílili svou imunitu (dostatečný pohyb i odpočinek, správná výživa bez návykových látek).
 
* Omezte produkty z bílé mouky a droždí, vyhýbejte se uzeninám, plísňovým sýrům a všemu, co je sladké, protože kvasinky kromě vlhka a tepla potřebují ke svému množení cukr; zařaďte do jídelníčku kvalitní jogurty s obsahem živých kultur k podpoře své přirozené střevní mikroflóry.
 
* Ženy náchylnější k vaginálním infekcím by měly před a po návštěvě přírodního koupaliště nebo po koupání v bazénu používat vaginální gel s protibakteriálními a protiplísňovými účinky, např. s TTO (poptejte se v lékárně).  
 
* Při změně sexuálního partnera používejte kondom, který výrazně sníží riziko vaginální infekce a jiných pohlavně přenosných chorob.
 
Pokud přes všechna opatření pocítíte slabé svědění, lze v lékárně zakoupit vaginální gely, které se aplikují do pochvy po dobu trvání obtíží. V případě déletrvajících, opakujících se potíží nebo zhoršení stavu je nezbytné řešit problém s gynekologem.