Příznaky infekčního onemocnění

Akutní virové a bakteriální infekce se nám nevyhýbají od podzimu až do časného jara. Bolest hlavy, škrábání v krku, tekoucí nos a kašel jsou obvyklými příznaky nemoci, která nás přinutí zůstat pár dní v klidu. Letos je situace mnohem složitější kvůli onemocnění způsobeného novým typem koronaviru.

Nejčastější virovou infekcí, která se projevuje vodnatým výtokem z nosu, kýcháním a obtížným dýcháním je rýma (rhinitida). Jde o zánětlivé onemocnění postihující nosní sliznici, které mnohdy probíhá souběžně se zánětem vedlejších nosních dutin (rhinosinusitida).
 
Náhlá bolest v krku může být projevem zánětu hltanu (faryngitida), tvoří-li se na mandlích ložiska hnisu a zvětší-li se nám uzliny na krku, patrně nás trápí angína (tonzilitida). Původcem zánětu krčních mandlí mohou být viry i bakterie (např. streptokok) a léčbu nelze podceňovat.
 
Zánětlivé onemocnění hrtanu (laryngitida) je nejčastěji virového původu a často probíhá společně s jiným onemocněním horních či dolních dýchacích cest. Projevuje se bolestí a pocitem sucha v krku, teplotou, chraptěním až ztrátou hlasu (hlasivky jsou uloženy v hrtanu) a typicky štěkavým, dráždivým až dusivým kašlem.
 
Chřipka je také virové onemocnění, které ale může být mnohem vážnější a nebezpečnější než jiné virózy (především pro děti, pro lidi ve vyšším věku, obézní, s oslabenou imunitou či nemocemi plic, srdce a ledvin). Projevuje se silnými bolestmi hlavy, svalů, kloubů, vysokými teplotami, suchým kašlem a velkou únavou. Chřipkou onemocníme zpravidla jen několikrát za život (často si ji pleteme s jinými virovými infekcemi horních cest dýchacích, které mívají mírnější průběh), a pokud ji nedoléčíme nebo případně i přechodíme, může mít následky.
 
Kašel obvykle doprovází kteroukoli infekci dýchacích cest (rýmu, angínu, chřipku, bronchitidu). Na vzniku akutního zánětu průdušek se podílejí většinou viry. Nemoc se projevuje zejména dráždivým kašlem a postupně zvýšenou tvorbou hlenu (vykašláváním hustého, žlutě zbarveného sputa).
 
Bakteriální infekční nemoci se dají úspěšně léčit antibiotiky, na viry však tyto léky nepůsobí.
 
Chřipka a onemocnění Covid-19 mají některé symptomy společné a rozeznat nachlazení a chřipku od nákazy koronavirem není snadné ani pro odborníky. Většinou se lékaři shodují, že rýma a ucpaný nos nepatří k počátečním příznakům této nemoci. Naopak častým projevem bývá suchý kašel až dušnost, horečka trvající déle než 2 dny, silná bolest hlavy, ztráta čichu, chuti, velká únava, teplota. Mohou se samozřejmě objevit jen některé uvedené příznaky. Přestože dosud většina infikovaných měla průběh asymptomatický, čili bez příznaků, případně velmi mírný, jeví se, že pro rizikové skupiny s těžším průběhem je tato nemoc závažnější a víc ohrožuje na životě než chřipka.   
 
Při prvních příznacích infekčního onemocnění je vhodné:

   *omezit práci a pohyb, hodně odpočívat na lůžku, vyhýbat se kolektivům, nosit roušku a mýt si pečlivě ruce (je-li to možné, tak používat i dezinfekční přípravky na ruce na bázi alkoholu), větrat; při podezření na vážnější onemocnění vyhledat pomoc lékaře)

   *udržovat v místnosti dostatečnou vlhkost vzduchu (dobré jsou zvlhčovače vzduchu, ionizátory – čističky vzduchu)

   *při recidivě běžných onemocnění dýchacích cest zvážit po konzultaci s lékařem procedury jako oxygenoterapie – kyslíková léčba nebo pobyt v solných jeskyních – vdechování vlhkého ionizovaného vzduchu obohaceného o minerály a stopové prvky

   *zvýšit přísun vitaminů (zejména vitaminu C, D3), zinku a podpořit imunitní systém kvalitními přípravky s extrakty léčivých rostlin (obranyschopnost těla podporuje např. extrakt z třapatky nachové, známé jako echinacea, šťáva z aloe vera, rakytníkový olej aj.; při akutních respiračních potížích z nachlazení napomáhá extrakt z břečťanu, nebo pelargonie sidonské)

   *zvýšit také přísun tekutin (neperlivá voda, minerálky, 100% džusy, bylinné čaje).
 
Nedostatek tekutin může mít vliv na hustotu hlenu v dýchacích cestách, proto je důležité během infekčních nemocí hodně pít. Pitím teplého nápoje docílíme také pocení a snížení teploty (např. květ bezu černého a lipový květ podporují pocení), uvolňují se ucpané dutiny, potem a močí se navíc z těla vylučují škodlivé látky (ale i vitamin C; proto je vhodné jeho přísun v době nemoci zvýšit).