Co je ateroskleróza

Ateroskleróza je složitý proces, který lze popsat jako zužování průsvitu tepen postupným ukládáním tuku, které zhoršuje nebo zcela zastaví krevní průtok. Některé tkáně a orgány tak mohou být ohroženy nedostatkem kyslíku (ischemií), což vede k jejich poškození nebo odúmrtí.

Rozvoj aterosklerotického procesu probíhá skrytě (nevnímáme ho) a v naprosté většině případů bývá příčinou ischemické choroby srdeční, která má několik forem. K akutním formám patří nestabilní angina pectoris, transmurální infarkt myokardu (typický je úplný uzávěr koronární tepny), netransmurální infarkt myokardu (částečný uzávěr cévního průsvitu na podkladě destabilizovaného aterosklerotického plátu nebo trombu s časným obnovením průtoku krve) a nejhorší – náhlá smrt. K chronickým formám ischemické choroby srdeční patří stabilní námahová angina pectoris, chronické srdeční selhávání, stav po infarktu myokardu aj.
 
Ateroskleróza poškozuje také oční cévy, při dlouhodobém zužování tepen na dolních končetinách vzniká ischemická choroba dolních končetin. Když dojde k uzávěru některé z mozkových tepen a odúmrtí části mozkové tkáně, projeví se mozková mrtvice, a to často trvalým poškozením tělesných funkcí řízených z postižené oblasti.
 
Na rozvoji aterosklerózy se podílí celá řada rizikových faktorů:
  • vyšší hladina lipidů, především pak skupiny lipoproteinů s nižší hustotou (označované zkratkou LDL)
  • zvýšená hladina cukru (glukózy) v krvi
  • vysoký krevní tlak
  • kouření
  • vrozená dispozice
  • obezita
  • nedostatek tělesného pohybu
  • ionizující záření
  • stárnutí aj.


Co nelze ovlivnit je dědičnost, pohlaví (ženy jsou až do menopauzy více chráněny před srdečně-cévními nemocemi) a věk (se stárnutím se více opotřebovávají i cévy). Co ale ovlivnit můžeme, abychom zpomalili či dokonce zastavili rozvoj aterosklerózy, je úprava životosprávy:

* Změna stravovacích návyků a redukce hmotnosti na ideální váhu k výšce a věku.

Při vyšší hladině cholesterolu přejít ze živočišných tuků na rostlinné, zvláště vhodný je olivový olej s obsahem mononenasycených mastných kyselin. Při obezitě v rámci dietních opatření snížit zejména příjem tuků a cukrů, do jídelníčku zařadit více zeleniny a hrubé vlákniny. Nevhodné jsou drastické redukční diety, které mohou způsobit metabolický rozvrat organismu, a navíc je u nich známý jo-jo efekt. Při hypertenzi je dobré sihlídat příjem soli.

* Přiměřená pohybová aktivita pozitivně ovlivňuje obezitu, diabetes i hypertenzi.

Aktivitě se nekladou meze, pokud pacient nemá obtíže. Doporučována je tzv. aerobní zátěž – chůze, pomalý běh, jízda na kole, a to aspoň třikrát týdně. I když ateroskleróza pánevních tepen vede u mužů k problémům s erekcí, v dnešní době je k dispozici několik preparátů, které umožňují uspokojivý sexuální život. Přiměřená sexuální aktivita totiž patří k životu a přispívá ke spokojenosti. Před užíváním léků je ovšem zvláště u kardiaků nezbytné poradit se s lékařem.

Přestat kouřit a vyhýbat se stresu.

Obecně je nutné léčit některá onemocnění a bránit jejich vzniku (jako je hyperlipoproteinémie, hypertenze, diabetes mellitus aj.), což sníží i riziko aterosklerózy a zdravotních potíží s ní spojených. V případě léčby spolupracovat s lékařem, chodit na pravidelné kontroly, odběry krve a pravidelně užívat předepsané léky. Dobré je také doplnit stravu o vitaminy a další látky podporující imunitní systém.
 
Ischemická choroba srdeční je důsledkem onemocnění věnčitých tepen, jejichž úkolem je zásobovat srdeční sval (myokard) dostatečným množstvím krve, životodárným kyslíkem a živinami. Tyto tepny obepínají srdce jako věnec, proto se jim říká tepny věnčité (nebo také koronární; latinsky se věnec řekne corona). Za normálních okolností protéká jejich vnitřním průsvitem s hladkým povrchem krev bez problémů. Když se z jakékoli příčiny jejich průsvit zúží, přestává být příslušná část srdečního svalu dostatečně zásobována kyslíkem a živinami, a současně i zbavována odpadních látek. Projevem je svíravý a bolestivý pocit za hrudní kostí.