KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Podrážděná kůže pod plenkami

Dermatologická onemocnění projevující se vyrážkou jsou u malých dětí běžná.

Z neinfekčních to bývá často ekzém, který se objevuje na obličeji, krku, v podkolenních nebo loketních jamkách či jinde na těle. Kůže je červená s pupínky, šupinatá a hrozně svědivá. Léčbu by měl stanovit pediatr případně dermatolog, obecně je ale dobré kůži dobře promazávat a zvláčňovat, protože u dětí s atopickým ekzémem bývá velmi suchá.
 
V kožních záhybech kolem hýždí a genitálu snadno vzniká při nedostatečné hygieně a výměně plenek v důsledku tření a dráždivých látek z rozkladu potu, moči a stolice zánět kůže, který se může rozšířit na celou oblast pod plenkami i mimo ni. Ochranná vrstva kůže je narušená a plísně i bakterie mají ideální podmínky k životu. Červená vyrážka při opruzení nepříjemně pálí, mokvá či hnisá a je bolestivá na dotek. Pokud je kůže jen mírně červená, zadeček a genitálie se omyjí pod tekoucí vodou, opatrně osuší bez tření a dítě se nechá chvíli bez pleny. Dobře osušená kůže se pak namaže mastí vhodnou na opruzeniny. V případě rozšíření vyrážky, výrazného zarudnutí a mokvání je nutné vyhledat pomoc a infekci léčit pod lékařským dohledem pediatra případně dermatologa.
 
Jak předejít opruzení
Hlavní preventivní opatření jak zabránit opruzení spočívá v časté výměně dětských plen (a to i jednorázových s vysokou absorpcí) a v důkladné hygieně (odstranit vždy pečlivě zbytky moče a stolice ze zadečku a genitálu pod tekoucí vodou, na cestách lze použít mokrou žínku nebo neparfémované dětské čisticí ubrousky).
 
Vyplatí se používat pouze dětské prací prášky a mýdla bez obsahu dráždivých složek. Po umytí je důležité kůži dobře osušit. Z mastí na opruzeniny se hodně používá heřmánková mast, kalciová mast, mast s panthenolem či tradiční s rybím olejem. Pasta s ichthamolem je vhodná při různých zánětlivých reakcích pokožky, ekzému (díky obsahu oxidu zinečnatého velmi dobře působí proti svědění).
 
Nepříjemné zapařeniny nejsou výhradně dětskou záležitostí.
 
S intertrigem, zapařením v kožních záhybech kolem hýždí, pod prsy, povislým břichem, mezi prsty na nohou či na jiných částech těla, mívají zkušenosti také dospělí. Zejména obézní jedinci, diabetici a lidé, kteří mají sedavé zaměstnání, jsou déle hospitalizováni na lůžku nebo třeba používají syntetické oblečení, se s tímto problémem potýkají častěji. 

Obdobně jako u kojenců a batolat je důležité udržovat kůži čistou a suchou, aby bakterie a plísně neměly šanci se pomnožit. K usušení bolestivé části lze případně použít i fén na vlasy s nastavením nižší teploty, a poté postižené místo ošetřit ochranným krémem. Jedinou prevencí před opruzením je důkladná hygiena a vhodné, nejlépe bavlněné, neobepínající oblečení. Při častých potížích se zapařeninami je pak dobré vybírat z kosmetiky zvláčňující a regenerující přípravky s antibakteriálními a antimykotickými účinky.