KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Lupovitost je nemoc

Jednou z přírodních aktivních látek, které napomáhají při obtížích s nadměrnou tvorbou kožního mazu a lupů, je elementární síra.

Síra (Sulphur) se nachází v přírodě ve volné formě a ve formě různých sloučenin. Například v sopečných plynech se vyskytuje bezbarvý jedovatý plyn sulfan (sloučenina síry s vodíkem, dříve nazývaná sirovodík) s typickým zápachem po smradlavých vejcích. Elementární síra se nachází zejména v oblastech bývalých vulkánů, nebo je uložena v sedimentárních ložiskách, která v minulosti vznikla ze sulfátů biochemickou činností některých mikroorganismů. Už od dávnověku se síra využívá v mnoha odvětvích průmyslu.
 
V dermatologii a kosmetice se používá především její volná forma. Síra má keratolytické (schopnosti odstraňovat zrohovatělou kůži), antiseborrhoické a antimykotické účinky. Působí proti kvasinkám a omezuje nadměrnou tvorbu kožního mazu i mastných lupů, napomáhá tak v boji s akné a při různých dermatitidách, jako je atopický ekzém, seborrhoická dermatitida a psoriáza ve kštici aj. Některé přípravky se sírou mívají suspenzní charakter, proto je dobré je před použitím protřepat, aby byla síra rovnoměrně rozptýlená.
 
Proč vznikají lupy
Na tvorbě lupů se podílí celá řada vnějších i vnitřních faktorů, přičemž určitou roli hraje také genetická predispozice. Stres, špatná životospráva, v létě klimatizované prostory a v zimě suché přetopené místnosti. To vše může mít vliv na rovnováhu mikrobiální flóry pokožky hlavy a vést ke zvýšené produkci mazu, která prospívá zejména lipofilní kvasince Malassezia furfur (Pityrosporum ovale), která se běžně vyskytuje na kůži a živí se tukem (kožním mazem).
 
Narušením rovnováhy se začnou kvasinky rychle množit a produkovat toxiny, které oslabují ochrannou bariéru kůže. Pokožka reaguje zánětem, zvýšenou sekrecí kožního mazu a dalším pomnožením mikroorganismů, jako i zrychlenou tvorbou nedokonalých buněk vrchní vrstvy kůže, které se začnou hromadit a odlupovat.
 
Suché a mastné lupy
Ačkoli lupy jsou většinou spojené s mastnou vlasovou pokožkou, mohou se vyskytovat i na suché pokožce.
 
Suché lupy padají z vlasů už při potřesení hlavou. Jsou obvykle menší, světlejší a pokožka hlavy nejeví známky zánětlivé reakce. Většina postižených řeší tento problém s lupy speciální vlasovou kosmetikou, kterou lze pořídit v lékárnách.
 
Mastné lupy se naopak drží pevně ve vlasech i na pokožce, mají žlutavý nádech a pokožka hlavy mírně svědí, je zarudlá a může díky zvýšené produkci mazu trochu zapáchat.
 
I kvůli zvýšenému výskytu kvasinky Malassezie v zasažených oblastech se dnes lupovitost považuje na lehčí formu seborrhoické dermatitidy.
 
Malassezia furfur a Pityrosporum nebo Pityrosporon ovale/orbiculare jsou názvy pro fakticky stejný mikroorganismus. Někteří odborníci dávají přednost názvu Malassezia furfur, protože se historicky používal dříve.
 
Co je seborrhoická dermatitida
Je to neinfekční chronické zánětlivé onemocnění, které se vyskytuje na různých místech těla s vyšší produkcí kožního mazu (obličej, hrudník, trup, část hlavy pokrytá vlasy a její nejbližší okolí, i jinde na těle).
 
Projevuje se zarudlými ohraničenými ložisky se žlutavými šupinkami, které se odlupují. Ve kštici se seborrhoická dermatitida (dermatitis seborrhoica capilitii) projevuje jako lupy, které se hromadí, tvoří krusty a odlupují se ve větších celcích. Ví se, že kvasinky rodu Malassezia jsou přinejmenším jednou z příčin tohoto onemocnění. 
 
Jak se lupů zbavit
Odstranění lupů nebo aspoň zmírnění tvorby lupů vyžaduje čas a trpělivost a speciální vlasové přípravky podle stavu pokožky.
 
Při potížích s lupy se používají látky různého charakteru, jejichž společnou vlastností jsou antimykotické (protikvasinkové) účinky, jako např. klimbazol, oktopirox, pyrithion zinku, sulfid selenu, z přírodních látek se do šamponu na lupy přidávají olej čajovníku australského, síra nebo světlý ichthamol.
 
Tyto přípravky se pro dosažení optimálního účinku aplikují dva až třikrát týdně po dobu 4 až 6 týdnů. Pro dlouhodobější používání se hodí šampony určené pro ochranu velmi citlivé a podrážděné pokožky a namáhaných vlasů (např. s vysokou koncentrací panthenolu) se šetrnými mycími tenzidy, které se jednou týdně prostřídají se šamponem speciálně určeným na lupy.
 
Pokud obtíže i po použití speciální dermokosmetiky budou přetrvávat nebo se stav zhorší, je nejlepší vyhledat pomoc kožního lékaře, který stanoví přesnou diagnózu a zahájí vhodnou léčbu. Volně prodejné přípravky v lékárně na lupy poslouží jako přídavná terapie.