KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Jak srazit horečku



U dětí jsou horečky velmi časté.
Zvýšená tělesná teplota je součástí obranného mechanismu těla při různých infekcích. Volně prodejné léky na snížení teploty by se měly užívat až při horečce nad 38 °C, protože zvýšená teplota pomáhá likvidovat bakterie a viry. Pro malé děti jsou vhodnější čípky či sirup s obsahem paracetamolu.
 
Při vyšší teplotě je dobré docílit pocení, které odvádí teplo z těla. Abychom zabránili dehydrataci, nemocnému podáváme dostatečné množství tekutin (vlažný bylinný čaj nebo vodu). Místnost krátce vyvětráme, protože v chladu se lépe dýchá, a k přikrytí použijeme lehčí deku (hodně teplé oblečení a přikrývky vedou spíše k vzestupu tělesné teploty).
 
Když bude horečka stoupat nad 39 stupňů, rozpálené tělo zchladí vlažná sprcha, dětem můžeme každé 2 až 4 hodiny omývat vlažnou žínkou ruce, nohy, trup, krk a čelo (odpařováním vody se povrch těla ochladí), nebo tělo zabalíme na 10 až 15 minut do mokrého a vyždímaného prostěradla, namočeného do vlažné vody. Zábaly opakujeme do snížení teploty aspoň na 38 stupňů.
 
Pokud vysoká horečka bude přetrvávat více než dva dny a přidají se jiné komplikace, vyhledáme lékaře. U malých dětí, jestliže se nepodaří snížit teplotu atakující devětatřicet stupňů během 24 hodin a přidají se další potíže (bolesti v krku, uchu, ztuhlost šíje, opakované zvracení, křeče atd.), je nejlepší zkonzultovat stav dítěte s lékařem hned.
 
 
Průjmové onemocnění
Nejčastější příčinou průjmu u dětí jsou virové infekce.
Může se objevit i zvýšená teplota či horečka. Průjmové onemocnění virového původu, známé jako střevní chřipka, postihne každoročně stovky lidí. Původcem této nepříjemné nemoci, která se od jednoho až do tří dnů po nakažení projevuje zvracením, horečkou, křečemi a zejména vodnatou stolicí, jsou nejčastěji rotaviry nebo noroviry, nacházející se ve stolici.
 
Při nedostatečné hygieně rukou se snadno šíří orální cestou a ve velkém postihují hlavně dětské kolektivy nebo seniorské domy. Kromě častějšího mytí a dezinfekce rukou je důležité také zamezit styk postiženého s ostatními členy společenství a dekontaminovat kliky, záchodová prkýnka a další společně používané předměty. Vhodný k pití je černý čaj.