KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Žloutenka

Proč je dobré před cestou do některých krajin se nechat očkovat proti hepatitidě?

Hepatitida je zánětlivé onemocnění jater a původcem této infekce bývají hepatotropní viry A, B, C, D a E. Inkubační doba u hepatitidy B a C je přibližně dva týdny až půl roku a nemoc často přechází do chronického stadia. Projevuje se únavou, zvýšenou teplotou, bolestí svalů a hlavy, žaludečními a střevními potížemi, žloutenkou (ikterus; zbarvení tkání do žluta), tmavší močí a světlejší stolicí, avšak mnohdy mohou tyto symptomy chybět a hepatitida se náhodně zjistí až po letech v souvislosti např. s cirhózou jater nebo karcinomem. Virus hepatitidy B a C se přenáší zejména krví (narkomanie, tetování, piercing), tělesnými tekutinami (sexuální přenos), nebo z infikované matky na plod.
 
Infekční žloutenkou typu A se lze nakazit při nedostatečné hygieně rukou, kontaminovanou vodou i potravinami, nemoc ale většinou nemívá trvalé následky (nepřechází do chronicity). Každopádně je dobré vyhýbat se rizikovému jednání a je víc než dobře dopřát játrům jednou za čas rozumnou očistu.
 
Z bylinek budou nápomocné třeba listy artyčoku, kořen smetánky, plody kustovnice nebo semena ostropestrce mariánského, která jsou bohatá na látky známé jako silymarin. Přispívají k ochraně a regeneraci již poškozených jaterních buněk. 
 
Proti hepatitidě A i B existuje očkovací látka, která se doporučuje zejména před cestou do zemí s nízkou hygienickou úrovní.