Atopická dermatitida

Kůže pacientů s atopickým ekzémem i diabetem je velmi suchá a svědivá. Základem úspěšné terapie je pravidelná péče o pokožku speciálními přípravky, které udrží hydrataci a usnadní obnovu ochranné lipidové bariéry.

Atopická dermatitida (atopický ekzém) je neinfekční zánětlivé onemocnění kůže a postihuje především kojence a děti. Nemoc většinou propuká už v prvním roce dítěte, projevit se ale může i později v dospělém věku. Na rozvoji tohoto kožního onemocnění se podílejí vlivy vnějšího prostředí a genetické faktory. Dítě, které má jednoho rodiče postiženého touto nemocí, se stane atopikem asi ve 30 % případů. Pokud jsou postiženi oba rodiče, pravděpodobnost onemocnění u potomka je až 70 %. Počet pacientů s atopickou dermatitidou roste zejména ve velkých městech. Na vznik nebo zhoršení choroby má vliv celá řada alergenů, např. pyly, roztoči, ale i některé potraviny.
 
Atopický ekzém má chronický charakter. Většinou se střídá období klidu s obdobím výsevů svědivých puchýřků na tváři, šíji, krku, ramenou, hrudi, předloktí či v podkolenních jamkách. Kůže je suchá, lehce zarudlá, někdy s drobnými šupinkami. Postižený se často škrábe až do krve. Ochranná vrstva kůže, která udržuje vodu a brání kůži před škodlivými látkami, je poškozená, vznikají trhlinky, které mohou být infikovány například herpetickými viry nebo bakterií známou jako zlatý stafylokok.
 
Nemoc omezuje práceschopnost, sociální kontakty, postižení jsou často nevyrovnaní a skeptičtí. Léčba bývá často celoživotní. V akutní fázi se většinou užívají kortikosteroidy, antihistaminika nebo antibiotika. Prospěšná bývá také fototerapie ultrafialovým světlem. Základem léčby je ovšem zajistit poškozené kůži potřebnou ochranu, výživu a hydrataci. K tomu slouží tzv. emoliencia, přípravky s obsahem změkčujících látek, které jsou svým složením nejbližší lipidům lidské pokožky (např. olej z makadamových ořechů, brutnákový a pupalkový olej, panthenol aj.). Ty suchou kůži denně důkladně promastí a ochrání před nepříznivými vlivy prostředí. Důležité rovněž je, aby se postižení vyhýbali různým dráždivým látkám (např. vlně) a čisticím prostředkům, které pokožku zbytečně vysušují a mohou nemoc zhoršit. Vhodné je rovněž odstranit z domácnosti všechny možné lapače prachu a udržovat v místnostech přiměřenou vlhkost vzduchu.
 
Suchá kůže diabetiků
Problémy s kůží mívají i lidé trpící některou formou diabetu mellitu. Příčinou cukrovky je nedostatečná nebo zcela zastavená tvorba hormonu inzulinu. V důsledku zhoršeného zásobování buněk glukózou dochází i k poruchám funkce kůže. Zpomaluje se hojení ran, kůže ztrácí pružnost, je velmi suchá a citlivější na sluneční ultrafialové záření i jiné škodlivé vlivy životního prostředí. Často svědí a z důvodu snížené aktivity bílých krvinek je náchylnější k infekcím. Nejpostiženějším místem bývá kůže na nohou, ale problémy se mohou objevit i na dalších částech těla. Cukrovka, podobně jako atopický ekzém, nepříjemně zasahuje do života lidí a způsobuje řadu psychických problémů.
 
Diabetici by měli pravidelně navštěvovat svého lékaře a důsledně dodržovat všechny jeho pokyny, aby předešli vážnějším zdravotním komplikacím. Velkou pozornost by měli věnovat také péči o pokožku, aby se snížilo riziko infekce a zlepšilo vyživování kůže. Speciální kosmetické přípravky pro diabetiky by měly obsahovat komplexně působící látky (např. ceramidy, rostlinné oleje, panthenol, ureu, vitamin E aj.), které zajistí pravidelné zvláčnění a regeneraci kůže. Hydratační látky omezí ztráty vody z pokožky a zabrání jejímu vysýchání a následnému popraskání.  Látky proti bakteriím, plísním a kvasinkám zamezí vzniku kožních infekcí, které často vznikají mezi prsty na nohou a na chodidlech. Antioxidanty ochrání membrány buněk pokožky před volnými radikály.