Ochrana před slunečními paprsky

Které UV záření je pro naši pokožku zrádnější?

UVB paprsky se převážně zachycují v atmosféře. Významná část z nich ale dopadá na zemský povrch a pak pronikají do povrchových vrstev kůže a způsobují jejízarudnutí. Často nás vyženou ze sluníčka dříve, než začnou škodit méně agresivní a dlouhodobě nebezpečnější paprsky UVA.
 
UVA paprsky pronikají do hlubších vrstev kůže, aktivují distribuci kožního barviva melaninu a způsobují zhnědnutí její povrchové vrstvy (opálení). Rovněž však ničí vlákna kolagenu (vedou tedy ke vzniku vrásek), vyvolávají alergie a napadají i DNA buněk, čímž zvyšují riziko rakoviny kůže.
 
Proti negativním účinkům UVA a UVB záření je potřebné se chránit opalovacími prostředky s UV filtry. Číslo (hodnota SPF – Sun Protection Factor) udává, kolikrát delší dobu je možné po aplikaci přípravku strávit na sluníčku bez nebezpečí spálení. Existují přípravky s UV filtry chemickými nebo fyzikálními (minerálními), které jsou vhodnější pro děti a citlivější jedince, protože se nevstřebávají do kůže a tím snižují riziko vzniku alergické reakce. Jako minerální UV filtry se používají především oxid titaničitý a oxid zinečnatý. Jsou ve formě malých, okem neviditelných částeček, které odrážejí a rozptylují dopadající UV paprsky.
 
Používání přípravků s vyšším SPF by mělo být takřka samozřejmostí, zvláště když míříme k moři nebo na koupaliště, a ještě jsme na slunci nebyli. Kromě opalovacích krémů je pak vhodné používat přípravky po opalování s vyšším obsahem panthenolu, které podrážděnou pokožku zklidní a poskytnou jí potřebnou hydrataci, regeneraci a výživu.