KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Význam kyseliny hyaluronové v dermatologii

Kyselina hyaluronová je základní integrální součástí mezibuněčného prostoru kožní tkáně. Má velkou schopnost vázat vodu, urychluje regeneraci a obnovu kůže, přispívá k zachování elasticity kůže…

Hyaluronová kyselina (HA, z angl. Hyaluronic Acid) byla izolována poprvé v roce 1934 Karlem Meyerem a Johnem Palmerem z kravského oka. Strukturně se jedná o přírodní polymerní molekulu ze skupiny glykosaminoglykanů. Má schopnost vázat velké množství vody, je obsažena v různém množství v mezibuněčném prostoru v řadě míst organismu; lidské tělo jí obsahuje celkem asi 15 g.
 
V různých místech organismu HA plní různé funkce. Tekutinu očního sklivce tvoří přibližně z 98 % voda a zbylá 2 % převážně HA, která zde zajišťuje optimální viskozitní vlastnosti a především udržení nitroočního tlaku.
 
mezikloubním prostoru slouží HA, resp. gel, který vytváří s vodou, především jako kluzná látka (lubrikant), která napomáhá udržení bezbolestné a hladké hybnosti kloubů.
 
Řadu důležitých funkcí plní ve sliznici nosu, vaginálním epitelu a jinde. Je přítomna také v některých sekretovaných tekutinách, např. slinách, seminální tekutině, sekretu tenkého střeva aj.
 
Jaký je význam a funkce HA v kůži?
 
  1. Začneme-li „zvenku“, její první funkce je dána schopností vytvářet na kůži a sliznicích prodyšnou hydratační vrstvu. Podporuje také funkci a regeneraci přirozené ochranné vnější kožní bariéry, čímž omezuje ztráty vody odpařováním. Mimo jiné i díky tomu napomáhá udržet dostatečné množství vody v extracelulárním prostoru kůže a sliznic.
 
Klíčová pro tento úkol je pak její schopnost vázat velké množství vody, mnohem větší, než je tomu u kterékoliv jiné přirozené hydratační látky (více než 1000násobek své hmotnosti). Vzhledem k velké molekule, dané jejím polymerním charakterem, HA z kůže „neuniká“ a udržuje hydrataci řadu hodin.
 
Nicméně její životnost v kůži je přibližně 12 hodin, pak dochází k jejímu odbourávání enzymy. Přirozený proces obnovy lze do určité míry doplnit vnějšími zdroji, tedy aplikací HA na kůži ve formě vhodného přípravku (roztok, gel, krém, mast, tělové mléko…). Vzhledem k nezbytnosti HA pro udržení integrity mezibuněčného prostoru je při jejím nedostatku efekt nízkomolekulárních hydratačních látek (glycerin, urea) jen krátkodobý, protože tyto látky z kůže snadno migrují dále do organismu.
 
Je-li HA aplikována zvnějšku na sliznici nebo kůži, napomáhá průniku nejen vody, ale i řady biologicky aktivních látek, včetně vitaminů a minerálů do kůže.
 
  1. Další klíčovou roli hraje při udržení integrity tkání a zajištění elasticity (pružnosti) kůže. Lze si to představit tak, že makromolekuly kyseliny hyaluronové vytvářejí mezi buňkami jakousi konstrukci, přičemž prostor mezi nimi je vyplněn dalšími biomolekulami. Čím více je v kůži HA, tím pevnější je konstrukce. Na makromolekuly HA se váže voda, která zaplní mezibuněčný prostor a tím napíná kůži, výsledkem je pak hladká kůže bez vrásek.
 
Při nedostatečné biosyntéze či nadměrném odbourávání HA se struktura mezibuněčného prostoru bortí, kůže se stává tenčí a svrasklou, tvoří se vrásky. Tento proces nastává mimo jiné i v důsledku stárnutí, kdy se biosyntetické pochody zpomalují. Proto se HA používá jako jedna z nejúčinnějších ingrediencí přípravků proti stárnutí pokožky.
 
  1. Kyselina hyaluronová je důležitá také v procesu regenerace a obnovy kůže. Buňky kůže se „rodí“ v její spodní vrstvě (stratum basale) a postupně „odrůstají“ směrem k povrchu a diferencují, až nakonec vytvářejí nejvrchnější ochrannou vrstvu (stratum corneum), ze které se jako odumřelé odlupují. Celý tento cyklus trvá přibližně 21 dní.
 
Se stárnutím kůže nebo při jejím poškození vlivem slunečního UV záření či jiných škodlivých faktorů se tento proces obnovy zpomaluje. HA působí jako stimulátor dělení a diferenciace buněk kůže a zvýšení její koncentrace podporuje a urychluje regeneraci
 
  1. Kyselina hyaluronová přispívá rovněž k urychlení průběhu a rychlejšímu odeznění zánětlivé reakce, která se projevuje zarudnutím pokožky například po nadměrném slunění nebo různých formách mechanického či chemického podráždění. Inhibuje také mezibuněčnou migraci virů a bakterií, a znesnadňuje tedy šíření infekce.
 
  1. Dále působí i jako „zametač“ volných radikálů v tkáni, čímž snižuje riziko poškození buněk i mezibuněčných struktur škodlivými vlivy prostředí, jako jsou UV záření, smog, chemikálie či jiné škodliviny z ovzduší.
 
  1. Kyselina hyaluronová urychluje hojení a podporuje bezjizevnaté zacelení rány tím, že brání nadměrnému ukládání kolagenu. K urychlení procesu hojení přispívá i výše uvedená schopnost HA vychytávat volné radikály. Efektivně působí samostatně i v kombinaci s jinými účinnými látkami také na urychlení zhojení spálenin různého stupně. Z tohoto důvodu je kromě terapie těžkých spálenin HA důležitou účinnou složkou přípravků určených k prevenci nebo regeneraci následků nadměrného slunění („spálení“ od slunečních paprsků) či radioterapie.
 
Co se týká efektivního množství, resp. koncentrace kyseliny hyaluronové v přípravcích určených k ochraně a péči o kůži, klinicky prokázaný je účinek u krémů a gelů s obsahem 0,1 - 0,2 %.