KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Nechte kůži po létě odpočinout

Teplé sluneční paprsky pohladily naši duši, ale co naše dozlatova opálená kůže? Je unavená a vysušená z nadmíry slunce, prachu, klimatizace i koupání v bazénu. Dopřejme jí také dovolenou.

Bronzový nádech pleti vydrží déle, pokud se vyhneme dlouhému koupání v chlorované vodě, která kůži vysušuje. Vhodnější je krátké sprchování s použitím mycích gelů pH 5,5. Kůže je smyslový orgán chráněný kyselým pláštěm, který se po každém mytí smývá a trvá aspoň dvě hodiny, než se znovu obnoví. Častým mytím mýdlem neodpovídajícím pH lidské pokožky svou přísadou dráždivých detergentů pokožku odmašťujeme, vysušujeme, kůže postupně ztrácí své ochranné mechanismy a výsledkem může být alergická reakce, nepříjemné zčervenání a svědění.

Kůže vystavená v létě nadměrnému působení UV záření je suchá a podrážděná. Ačkoli to hned nevidíme, rychle chřadne. Důležité je proto dopřávat tělu dostatek tekutin a zajistit dostatečnou hydrataci také buňkám pokožky. Opálenou kůži ošetříme vhodnými přípravky, které ji zklidní, poskytnou hydrataci a podpoří její správnou funkci ochranného pláště.

Velmi dobré jsou přípravky s vyšším obsahem D-panthenolu. Panthenol se velice rychle vstřebává do hlubších vrstev pokožky a stimuluje tvorbu nových buněk. Zklidňuje podrážděnou pokožku, intenzivně ji hydratuje a podporuje její regeneraci. Do některých přípravků se přidává kyselina hyaluronová (účinné jsou přípravky s HA od 0,1 – 0,2 %), která má výbornou schopnost vázat vodu a zesiluje hydratační účinek panthenolu. Navíc urychluje regeneraci pokožky a přispívá k obnově elasticity kůže. Silným antioxidantem, který chrání kůži před následky přemíry slunečního záření, je vitamin E.


Hladká chodidla

Zapomenout nesmíme ani na ztvrdlou a rozpraskanou kůži na patách, která po měsících chození naboso v sandálech či na vyšších podpatcích působí neesteticky, a navíc může být příčinou zdravotních komplikací, pokud by se do trhlinky dostala infekce. Mnohem účinnější než drhnutí pemzou je promaštění chodidel přípravky s obsahem přírodních látek, tzv. ovocných kyselin (např. kyselina glykolová), které pomáhají rozpouštět zrohovatělou část kůže.

Po důkladném umytí a usušení dolních končetin rozpraskané paty dobře promastíme a necháme je odpočinout v bavlněných ponožkách (nejlépe přes noc). Ráno vrchní vrstvu kůže lehce odstraníme mytím. Podobně se lze zbavit i hrubé, šupinaté kůže na loktech.


Jemná pusa

Často opomíjenou částí těla v létě jsou rty. Slunce povrch rtů vysušuje a výsledkem jsou pak rozpraskané rty (jejich zvlhčováním jazykem se potíže jen zhorší). Důležité je proto v letním období rty důkladně promazávat, aby se nevysoušely a chránit je ochrannými krémy a balzámy před UV zářením. V případě nepříjemného pnutí a pálení poskytne rtům okamžitou úlevu krém s vyšším obsahem panthenolu, který posílí vyčerpanou pokožku rtů a přispěje k její rychlejší regeneraci.

Pobyt na slunci je často spouštěčem oparu (herpes labialis). Vhodným přípravkem pro rychlou pomoc je 100% Tea Tree Oil (nanést na opar několikrát denně) a pro následnou regeneraci rtů se pak osvědčil balzám na rty s obsahem TTO.


Pleť pod lupou

Pokožku na obličeji a krku vzpruží ruční kosmetická masáž a vyživující pleťová maska. Pokud už slunce napáchalo nějaké škody, jedna návštěva kosmetického salonu nápravu poškozené pleti nespraví. Předčasné tvorbě vrásek je lepší předcházet a chránit pleť před výkyvy počasí a negativními účinky UVA a UVB záření kvalitním hydratačním a vyživujícím krémem s minerálními UV filtry, a to také v zimních měsících.

Různé estetické vady jako např. sluneční pigmentové skvrny, rozšířené žilky apod. je pak vhodné řešit s dermatologem. Podzim je ideální pro korekci kožních defektů. Kůže má totiž dostatečný čas se zahojit a obnovit do příštího léta.

V rámci regenerace pokožky po letní dovolené je dobré si prohlédnout také všechna mateřská znaménka, všímat si jejich tvaru, barvy, zda nesvědí nebo nekrvácí. Jakýkoli nově vzniklý nebo rostoucí útvar by měl prohlédnout lékař.