KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Mastné vlasy aneb na výběru šamponu záleží

Vlasy kromě ochrany pokožky hlavy před nepřízní počasí dnes zastávají funkci také estetickou. Jenže co když místo krásných, lesklých vlasů zdobí obličej mastný slepenec neurčitého tvaru?

Z mastných vlasů se hůře tvarují účesy, pokožka hlavy má navíc tendenci zapáchat, svědit a vlasy se musí mýt častěji, aby nepůsobily zplihle a nevábně. Proč se pokožka hlavy více mastí?
 
Důvodem je zvýšená produkce mazu v mazových žlázách ve vlasové pokožce, která může být vyvolána hormonálními změnami a poruchami, značnou roli přitom hrají i genetické predispozice. Na nadměrné aktivitě mazových žláz se ve velkém podílí nesprávné stravování (hodně tuků, málo bílkovin a nezbytných vitaminů a minerálů pro udržení zdravé pokožky a vlasů), stres, znečištěné životní prostředí, mechanické a chemické dráždění (ostrý hřeben, horký fén, agresivní mycí látky), tedy také nesprávný výběr vlasové kosmetiky. K zlepšení stavu je dobré pokusit se nejdřív odhalit hlavní příčinu nadměrné produkce kožního mazu.
- Zamyslete se, jestli se změnila kvalita vlasů a vlasové pokožky v souvislosti s nějakou jinou změnou na kůži (svědění, olupování aj.).
- Zhoršilo se maštění vlasů v určitém období (např. potíže v práci, rozvod, puberta, klimakterium, dieta)?
- Máte pocit, že čím víc si hlavu myjete, tím víc se mastí? A co vše jste k zmírnění maštění vlasů podnikli?
 
Změna stravování
I když kvalita vlasů je ve velké míře dána geneticky, až z padesáti procent ji ovlivňuje správná strava a péče o vlasy. Bílkoviny jsou základním stavebním materiálem všech tkání včetně vlasů, proto by měly tvořit přibližně 10 až 15 % celkového denního energetického příjmu z potravy. A protože bílkoviny se skládají z aminokyselin, je pochopitelné, že nezbytnou součástí potravy musí být také aminokyseliny. Zejména tzv. esenciální aminokyseliny, které si tělo neumí vyrobit samo (např. isoleucin, leucin, lysin, methionin, threonin, tryptofan, valin, histidin).
 
Bohatým zdrojem bílkovin, a tedy i aminokyselin, je zejména maso, luštěniny, vejce, mléčné výrobky či ořechy.
* Z vitaminů prospívají pokožce a vlasům hlavně vitaminy ze skupiny B (riboflavin, kyselina pantothenová), vitamin H (biotin). Minerální a stopové prvky hořčík, zinek, selen, železo, křemík nebo jód. Nesmí se zapomenout, že vlasový stvol obsahuje až 12 % vody, proto je důležitý i dostatečný příjem tekutin.
*  Při nedostatku bílkovin a dalších živin se zpomaluje růst vlasů, zhoršuje se kvalita (ztrácí se lesk, pevnost), vlasy mohou se lámat, třepit a vypadávat.
 
Změna šamponu
Vytvářejí se vám u hlavy slepené proužky už po několika hodinách od mytí a vaše vlasová pokožka se leskne? Jednou z příčin nadměrného maštění může být příliš časté a nesprávné mytí a používání nevhodného šamponu s agresivními složkami, které dráždí pokožku hlavy. Reakcí je pak zvýšená aktivita mazových žláz. Co vše může stimulovat produkci mazu?
  1. Šampony s nešetrnými tenzidy, které sice odstraní nadbytečný tuk, ale mazové žlázy se začnou bránit před nadměrným vysoušením pokožky a produkovat více mazu. Tyto šampony mívají často hodnotu pH vyšší (jsou zásaditější) a narušují přirozenou kyselost pokožky hlavy, což vede ke zvýšení aktivity mazových žláz. Vhodné jsou tedy speciální šampony na mastné vlasy, které obsahují nejen šetrné mycí složky k častému mytí, ale pH je upraveno i na hodnotu příznivou pro kůži a vlasy (nejlépe 4,5 až 6).
 
  1. Šampony s oleji a silikony, které bohaté hřívě s roztřepenými konečky mohou pomoct, ale mastným vlasům neprospějí. Silikony obalují vlas, uhlazují nerovnosti a chrání před vnějším poškozením, avšak časem vlasy pod nánosem silikonů začnou působit zplihle. Navíc se zanáší i vlasová pokožka, která nemůže dýchat, a zvyšuje se produkce mazu.
 
  1. Nesprávný typ vlasové kosmetiky v domnění, že šampon na mastné vlasy bude více mastit. Šampony na suché, poškozené vlasy obsahují složky k hydrataci a kzabránění vysoušení pokožky hlavy. Pokud se kštice více mastí, použitím takového šamponu podpoříte maštění a vlasy po mytí nebudou působit nadýchaně.
 
  1. Kondicionér sice usnadňuje rozčesávání a vytváří na vlasech ochranný film před škodlivými vnějšími vlivy, avšak mastné vlasy zbytečně zatěžuje. Zapomeňte i na gely, vosky, balzámy a tužidla. Pokud se bez kondicionéru neobejdete, nanášejte jej pouze na konečky a na závěr vlasy důkladně opláchněte.
 
  1. Příliš silné drhnutí pokožky hlavy při mytí, horká voda a horký vzduch při fénování, jako i časté kartáčování ostrým hřebenem působí dráždivě a zvyšují aktivitu mazových žláz.
 
Pokud jste už vše vyzkoušeli a nic vám zatím nezabralo, možná je na čase navštívit dermatologa, aby vyloučil nějaké jiné kožní onemocnění a doporučil vhodnou terapii. Rovněž speciální hormonální přípravky, které mohou mít vliv i na produkci mazu, jsou v kompetenci výhradně lékaře.