KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Rty bez šupin

Často opomíjenou částí těla jsou naše rty, ruce i chodidla.

Nepřítelem rtů v zimě je mráz, vítr i sucho. Neustálým střídáním teplot (venku v mrazu, pak ve vytápěné místnosti s nízkou vlhkostí vzduchu) pokožka rtů více trpí, vysychá a případným olizováním se stav ještě zhoršuje. Pokožka rtů má tendenci více praskat, tvoří se šupiny, které se odlupují.
Naše rty trpí i nadměrným ultrafialovým zářením. Slunce povrch rtů vysušuje a výsledkem jsou pak rozpraskané rty. Je proto vhodné chránit rty ochrannými krémy, balzámy či tyčinkami s UV filtrem, které vytvoří na povrchu rtů ochrannou vrstvu.
 
Okamžitou úlevu pro suché a rozpraskané rty přinese balzám nebo krém na rty s vyšším obsahem D-panthenolu, který posílí vyčerpanou pokožku rtů. Nechte krém působit přes noc, ráno pomocí měkkého zubního kartáčku rty promasírujte a zbavte suchých šupin. Poté je ošetřete znovu krémem. Pobyt na slunci je často spouštěčem oparu (herpes labialis). V případě zánětlivých ústních koutků, nebo pro rychlou pomoc s následnou regeneraci rtů při oparech je vhodný 100% Tea Tree Oil (nanést na opar několikrát denně) a balzám na rty s obsahem čajovníkového oleje.
 
Během dne mějte po ruce vhodný přípravek na rty a občas je promažte, abyste jim poskytli ochranu před vysýcháním. Nezapomínejte na tekutinu a na dostatečný příjem vitaminu B2, zinku a železa.
 
Chodidla bez zápachu
Esenciální olej čajovníku australského (správný botanický název matečné rostliny je Kajeput střídavolistý, Melaleuca alternifolia) je jedna z nejvíce používaných přírodních silic. Má účinky protibakteriální, protiplísňové, ale působí i proti zarudnutí, štípnutí hmyzem, má rovněž chladivý efekt.
Protože nepříjemný zápach nohou je způsoben činností na kůži žijících kvasinek, antiseptický olej čajovníku australského zabraňuje jejich růstu a množení, má deodorační účinek a účinně odstraňuje zápach nohou. Působí proti plísňovým onemocněním pokožky nohou a nehtového lůžka, díky obsahu emolientů změkčuje a zvláčňuje ztvrdlou kůži na chodidlech. Pokud se krém s TTO použije k masáži, napomáhá při bolesti unavených nohou a zlepšení jejich prokrvení.
 
Hebké ruce
Při častém mytí rukou mýdlem nebo při opakované práci se saponáty, barvami, organickými rozpouštědly a alkáliemi (použití ochranných rukavic by mělo být samozřejmostí) odstraňujeme z povrchu rukou ochranný film a trvá až několik hodin, než se na povrchu pokožky opět obnoví fyziologické poměry. Pokožka rukou se odmašťuje, vysušuje, kůže postupně ztrácí své obranné mechanismy. Poškození pokožky se může projevit zčervenáním, bolestivými prasklinkami, svěděním, někdy vznikne až ekzém. Důležité je proto ruce zvláčňovat a hydratovat a chránit je i před poškozením volnými radikály.
 
Součástí některých krémů na ruce jsou zklidňující komponenty (např. extrakt měsíčku, heřmánku), které snižují zarudnutí a podráždění pokožky. Při lehkém zranění je nutno oděrky a ranky vydezinfikovat a ruce pak ošetřit krémem nejlépe s obsahem dezinfekční přísady. Ochranné krémy je prostě výhodné mít vždy po ruce.