Boj s akné

V době dospívání prochází organismus dívek a chlapců řadou fyzických i psychických změn. Probouzí se pohlavní hormony, dochází k aktivizaci mazových žláz a nadměrnému maštění pokožky, a s tím souvisí i častější výskyt pupínků na obličeji.

Akné (acne vulgaris), označované také jako trudovitost či uhrovitost, postihuje obě pohlaví především v období puberty a adolescence, přičemž chlapci mívají mnohem horší průběh tohoto zánětlivého onemocnění kůže. V rané dospělosti projevy akné ustupují, avšak některé formy uhrovitosti mohou trápit ženy zejména v druhé polovině menstruačního cyklu až do menopauzy.
 
Na vzniku akné se podílejí hormonální změny a poruchy, ale také užívání některých medikamentů nebo stres. Velkou roli hraje dědičnost. Vlivem mužských pohlavních hormonů je zvýšená produkce mazu, mnohem vyšší je rovněž rohovatění kůže. Maz vyprodukovaný v mazové žláze společně s odumřelými buňkami na povrchu kůže mohou ucpat vývod mazových žláz. Vytváří se tím ideální prostředí pro přemnožení baktérie (Propionibacterium acnes) a vzniká zánět.
 
Akné se projevuje uhříky s bílou či černou hlavičkou (komedony), červenými pupínky (papuly), hnisavými puchýřky (pustuly), u vážnějších forem vznikají pod kůži bolestivé abscesy a cysty, které mohou způsobit zjizvení pokožky. Nejčastějším místem výskytu akné je obličej, krk, horní část hrudníku a zad.
 
Jak pečovat o pleť s akné
Při mírnějších projevech akné lze doporučit přípravky s antibakteriálními a protizánětlivými účinky, např. s obsahem přírodního oleje čajovníku australského. Přípravky se zinkem (oxidem zinečnatým), s ichthamolem, kyselinou salicylovou aj.  
Mýdlo IchthyoCare s bílým ichthamolem se používá k čištění pokožky, v případě většího pocitu svrbění lze aplikovat na určené místo pastu, která vzhledem k obsahu oxidu zinečnatého velmi dobře působí při svědění.
 
V případě kožního onemocnění způsobeného hormonálními poruchami se podávají hormonální přípravky, těžší formy se léčí antibiotiky, někdy se aplikuje také fototerapie, laserové ošetření či jiný způsob léčby, který určí dermatolog. Jelikož těžší průběh akné může zvláště u dospívajících dívek a chlapců způsobovat psychické i sociální problémy, někdy je potřebné vyhledat pomoc také psychologa.

Boj s akné vyžaduje určitou disciplinovanost a vytrvalost, především v každodenní starostlivosti o pleť.

  * K mytí a ošetření pleti ráno a večer používejte pouze mycí gely, čisticí gely a krémy vhodné k pravidelné péči o problematickou pokožku, které odstraňují z pleti nadbytečnou mastnotu, uvolňují a čistí póry, omezují bakteriální infekci a snižují tvorbu komedonů. Určitě není dobré používat běžná mýdla, mastné krémy i make-upy (vazelína a parafín jsou hodně mastné), které mohou stav akné zhoršit především tím, že „ucpou“ póry a podpoří v nich tak růst mikrobů způsobujících vznik komedonů i zánětlivých ložisek. Lehký tónovací krém vybírejte s účinnými látkami, které jsou určené na mastnou pokožku se sklonem k akné. V lékárnách vám poradí vhodnou léčebnou kosmetiku.

  * Pupínky a hnisavé puchýřky se nedoporučuje vymačkávat, aby nedošlo k rozšíření zánětu a nevznikaly zbytečně jizvy. S komedony je lepší svěřit se do rukou zkušené kosmetičky, která provede odborné čistění pleti.

  * Podstatným krokem k ozdravění pokožky je vyhýbat se alkoholu, zakouřeným místnostem a kouření, které stav pleti zhoršují. Naopak více pobývejte na čerstvém vzduchu, jezte zdravě a vyváženě (na vznik akné mohou mít vliv také poruchy přijímání potravy - mentální anorexie, bulimie, ale i některé druhy potravin).

  * Pleti prospívá dostatečná hydratace organismu (nejlepší jsou neslazené neperlivé nápoje) a imunomodulační přípravky k posílení obranyschopnosti organismu i kůže.
 
Akné není nebezpečné, ani se nepřenáší, nicméně velice znepříjemňuje život. Někdy nezbývá než být trpělivým pacientem a hledat s odborníkem tu správnou terapii, která vaší problematické pleti pomůže.
 
Přípravky s TTO na akné
  1. Na vznikající, nebo již vyvinuté komedony je možné aplikovat 100% olej čajovníku australského. Nejlépe ve formě roll-onu, který umožňuje aplikaci bez kontaktu prstů.
 
  1. Při častější tvorbě komedonů je dobré ještě před použitím tonika omýt pokožku Čisticím gelem na obličej s TTO a směsí jemných čisticích látek rostlinného původu. Na navlhčenou pokožku nanesete gel a krouživými pohyby masírujete pleť, poté opláchnete. Dokonale zbavuje pleť nečistoty, nadbytečnou mastnotu a zbytky make-upu bez nežádoucího vysušování.
 
  1. K dočištění, zklidnění a osvěžení pleti je vhodné Pleťové tonikum s TTO. Je na bázi vody, pomáhá tak pleť hydratovat.Směs jemných čisticích látek odstraňuje z pleti nečistoty, nadbytečnou mastnotu a zbytky make-upu bez nežádoucího vysušování. Kromě TTO obsahuje i extrakt vilínu, který napomáhá stahovat vyčištěné póry. Navíc tonikum pleť lehce změkčí a připraví pokožku na aplikaci krému, který se krásně vstřebá.
 
  1. Po omytí doporučujeme na méně mastnou pokožku použití Krému s Tea Tree Oil, který udržuje pleť vláčnou. Kromě TTO obsahuje i hydratační látky jako makadamový, jojobový či avokádový olej a vitamin E.