KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Koření našeho domova

Pokrm musí lahodit našemu zraku, čichu i chuťovým buňkám. Dobře zvoleným kořením nebo bylinkami dodáme jídlům tu pravou chuť, barvu a vůni a navíc prospějeme našemu zdraví.

Červená paprika
Z Ameriky se dostala do Španělska, později do Turecka, odkud se rozšířila i do Maďarska a stala se základem jejich kuchyně. Usušené rozemleté plody z různých odrůd dodávají jídlům barvu a sladší, nahořklou či pálivou chuť. Plody pálivé papriky obsahují kapsaicin, který je dobrým pomocníkem v boji s bakteriemi a plísněmi. Koření sladké či pálivé papriky se používá do různých masových a zeleninových pokrmů, polévek, tvarohů, sýrů i uzenin (guláše, perkelty, klobásy). Při vaření opatrně - na rozpáleném tuku může paprika zhořknout.

Oregano
Oregano je typickým kořením Středomoří a používá se ve francouzské, italské i řecké kuchyni k ochucení zeleninových pokrmů, pizzy, omáček ke špagetám, mletého masa, luštěninových jídel, hodí se také k sýrům. Dobromysl obecná neboli oregano pomáhá při příznacích nachlazení a kašli, zklidňuje a podporuje trávení. Své místo si našla také v naší kuchyni. 

Majoránka
Usušené listy mají na rozdíl od oregana jemnější chuť, která vynikne, když pokrm okořeníme až v závěru vaření. Majoránka se přidává pro lepší trávení k tučnějšímu vepřovému, jehněčímu a kachnímu masu, výborně ochutí i telecí a drůbeží maso. Hodí se do omáček, těstovinových a zeleninových pokrmů, do polévek či jídel z brambor (bramboračka, bramboráky).  

Hřebíček
Sušená nerozvitá poupata vysokého tropického stromu se používají v kuchyni celá nebo rozemletá k ochucení zejména sladkých, ale i masových pokrmů, do marmelád anakládané zeleniny. Příjemně ovoní také svařené víno. Hřebíček má antibakteriální vlastnosti, pomáhá při nevolnosti, má jemně nahořklou chuť a po rozkousnutí mírně znecitlivuje, proto se osvědčil například při bolení zubů.  

Muškátový oříšek
Tvrdé semeno z plodu tropického stromu se prodává jako oříšek v celku, nebo v mletém stavu. Podobnou aromatickou vůni a chuť má i muškátový květ, kterého je méně a jde o obal semene. Muškátový oříšek je součástí různých kořenicích směsí a přidává se v malém množství do sladkých i slaných pokrmů. Např. do moučníků, polévek (květáková) či omáček (třeba bešamelová omáčka). 

Skořice
Vůně a chuť mleté kůry exotického stromu vyniká ve sladkých pokrmech zejména ve spojení s jablky (jablečný štrúdl) či hruškami. Celé kousky sušené kůry se přidávají například do svařeného vína. Skořici najdeme v kořenicích směsích (kari, masala) a používá se také k léčebným účelům. Zlepšuje trávení, pomáhá v boji s nachlazením, celulitidou a řadou dalších potíží.

Kmín
Kmín celé nažky, drcený či mletý se užívá v naší kuchyni už dlouhá léta k ochucení chleba, pečiva, přidává se do polévek, bramborových, zelných i masových pokrmů (husa, kachna, vepřové). Pomáhá při zažívacích potížích a nadýmání, po rozkousání příjemně provoní dech.

Pepř
Plody tropického keře patří zřejmě k nejpoužívanějšímu koření, které dodává různorodým jídlům pálivost. Látky obsažené v pepři usnadňují trávení a povzbuzují chuť k jídlu. K dostání jsou celá zrnka, drcená nebo mletá. Podle zpracování plodů používáme černý, bílý nebo zelený pepř, přičemž bílý má méně výraznou vůni (a hodí se do světlých omáček), ale pálí podobně jako pepř černý.

Zázvor
Mletý sušený zázvor není typickým kořením české domácnosti, má ale řadu příznivých účinků na organismus. Pomáhá při kašli a nachlazení, při zažívacích potížích, nevolnosti a nadýmání. Kvůli citronové chuti a pálivosti se používá v různých kořenicích směsích, především v asijské kuchyni. Přidává se do chleba, sušenek, dortů, marmelád a hodí se k ovoci (jablka, hrušky, ananas), masu i k výrobě sirupů.

Kurkuma
Z čeledi zázvorovitých pochází další exotické koření, které díky obsahu přírodního barviva dodává pokrmům žlutooranžovou barvu a je přísadou mnoha kořenicích směsí (např. kari, masala). Obsažené látky působí protizánětlivě, antibakteriálně a mají silné antioxidační účinky. Sušený mletý oddenek dodá pokrmům z rýže, těstovin, zeleniny i masa a ryb jemně pikantní citrusovou příchuť. Kurkuma má vliv i na naše zdraví. Napomáhá imunitě, správné funkci dýchacího systému, správné činnosti jater a trávení. Má vliv i na kardiovaskulární systém (krevní oběh) a pozitivně ovlivňuje také stav kloubů, kostí a pokožky.