KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Šípek a ibišek


Růže šípková
(Rosa canina)
Trnitý keř z čeledi růžovitých dorůstá do výšky až tří metrů. Plod (lidově šípek) v barvě oranžovo-červené se sbírá v září a říjnu, kdy je nejvíc bohatý na vitamin C, který přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu a je důležitý zejména v období zvýšeného výskytu infekčních onemocnění. Šípek kromě velkého množství kyseliny askorbové obsahuje organické kyseliny (jablečnou a citronovou), flavonoidy, vitaminy A, B1, B2, P, K, E, minerály, cukry, třísloviny aj.
 
Z plodů se připravuje čaj, sirupy, zavařeniny, marmelády i víno. V kosmetickém průmyslu se využívá silice z korunních plátků. Léčivé plody obsahují přírodní antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály, podporují imunitní systém a pomáhají zmírňovat příznaky nachlazení. Působí dobře na činnost střev a krvetvorbu, prospívají oběhovému systému (těžké nohy), příznivě působí i na močový měchýř a ledviny. Nálev má mírný diuretický účinek, a navíc má lahodnou chuť.
 
 
Ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa)
Vysoká okrasná rostlina keřovitého vzrůstu z čeledi slézovitých má výrazný temně červený květ, který se přidává do čajů nejen kvůli své příjemně nakyslé chuti, ale také kvůli svým příznivým účinkům na zdraví. Ibišek obsahuje kyseliny (jablečnou, citronovou, vinnou), flavonoidy, vitamin C a další vitaminy i látky, které mají diuretický (močopudný) účinek. Tradičně se používá ke zvýšení vylučování vody ledvinami. Vitamin C navíc přispívá k normální funkci imunitního systému a pomáhá chránit buňky před oxidativním stresem.
 
Ibišek je rozšířený především ve své domovské severní Africe, ale i v jiných částech světa se subtropickým a tropickým podnebím. U nás se pěstuje v květináčích na slunném stanovišti jako teplomilná okrasná rostlina. Květ ale rychle odkvétá.