KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Bodlák z jihu

Zatímco některým částem těla věnujeme velkou pozornost a dopřáváme jim očistnou kúru, na játra často zapomínáme.

Játra jsou pro náš život nepostradatelná. Kromě toho, že se podílejí na látkové přeměně sacharidů či tuků, vytváření žluči a řadě dalších činností, čistí naše tělo od toxických látek vznikajících při metabolických procesech v organismu nebo přijímaných z vnějšku (z potravin, léků, alkoholu).
 
Neustálé přetěžování jater může vést k jejich poškození. Známkou potíží s játry může být déletrvající únava, tmavší moč nebo naopak velmi světlá stolice, nevolnost, zežloutnutí očního bělma, nepříjemný tlak a nafouklé břicho, zvracení a další. Při podezření na špatnou funkci jater by měl provést praktický lékař jaterní testy.
Játrům ale odlehčíme, když budeme hlídat, co jíme a polykáme, a když zajistíme jaterním buňkám dostatečnou výživu a ochranu. Velice účinnou rostlinou, která přispívá k ochraně a detoxikační schopnosti jater, je ostropestřec mariánský.
 
Silybum marianum L. původem z jižních pobřežních oblastí je jednoletá až dvouletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých podobná našemu bodláku obecnému. Pro své výborné účinky na játra se bylina rozšířila i do jiných částí, kde se pěstuje;pokud jí to ale podmínky umožňují, tak i zplaňuje. Zejména na rumištích, kompostech nebo na okraji pole. Sbírají se listy a kořen, nejvíce účinných látek však obsahují plody ostropestrce.
 
Hnědé nažky jsou bohaté na bílkoviny, hořčiny, silice, aminokyseliny, tuky a především flavonolignany (známé pod označením silymarin). Tyto látky přispívají k ochraně jaterních buněk, k obnově a regeneraci poškozených jaterních buněk například nadměrnou konzumací alkoholu, intoxikací houbami, nadbytečným užíváním některých léků, příjmem toxických látek z potravin, nebo pobýváním v prostředí, které má negativní vliv na zdraví.
 
Ostropestřec se používá jako podpůrný prostředek při nemocech jater (jako je hepatitida, cirhóza aj.), všeobecně při snížené činnosti jater a při problémech se zažívacím traktem a žlučníkem. Napomáhá k odstranění škodlivých látek z těla a přispívá k ochraně před ztučněním jater. Může tedy pozitivně ovlivnit rovněž kožní potíže.
 
Zralá semena se nejlépe pojídají (musí se důkladně rozkousat nebo rozdrtit), ale připravuje se z nich i tinktura či nálevy. Protože flavonolignany jsou hůře rozpustné ve vodě, více se využívají přípravky vyrobené ve farmacii. Z plodů ostropestrce mariánského se vyrábějí doplňky stravy i léčivé přípravky se standardizovaným obsahem silymarinu.
 
K očistě a udržení správné funkce jater pomáhá také artyčok, který zvyšuje tvorbu žluči, její vylučování, podporuje detoxikační činnost jater a je prospěšný také pro diabetiky. Příznivě při potížích s játry působí i máta peprná, řebříček obecný, nebo třeba kořen smetanky lékařské.