Olejová hitparáda

Jsou nepostradatelné v kuchyni, mnohé se používají k výrobě potravin, doplňků stravy i kosmetiky. Nejhodnotnější jsou tuky a oleje obsahující nenasycené, zejména omega-3 a omega-9 mastné kyseliny, z hlediska výroby rostlinné oleje lisované za studena. Které znáte a používáte?

Olea europaea patří k nejstarším užitkovým rostlinám. Už staří Římané, Řekové a Egypťané využívali olej z plodů olivovníku nejen v kuchyni, ale i k léčebným a kosmetickým účelům. Zvláčňoval a regeneroval vysušenou pokožku hlavy a těla, používal se na drobné ranky a popáleniny, pomáhal s vyprazdňováním střev.
 
Olivový olej
Olivový olej obsahuje přibližně 80 % nenasycených mastných kyselin (hlavně kyselinu olejovou z tzv. mononenasycených mastných kyselin), vitaminy E, A, působí žlučopudně i močopudně.
 
Nejkvalitnější jsou oleje lisované za studena (existuje panenský a extra panenský, což je označení pro nejjemnější olej získaný z oliv nejlepší jakosti). Z hlediska výživy mají panenské oleje význam při použití ve studené kuchyni – užívají se k dochucení salátů a dalších pokrmů. Působením vyšší teploty a další úpravou (rafinací) se vylisuje z oliv sice více oleje, ztrácí se ale významná část vitaminů a dalších cenných látek a pozná se to i na chuti. Produkt označený jako olivový olej bývá směsí panenského a rafinovaného olivového oleje. Nejnižší kvality bývá olivový olej z olivových pokrutin, což jsou zbytky po prvním lisování za studena, následně chemicky extrahované. Olivový olej patří k tepelně stabilnějším, hodí se proto k různým tepelným úpravám.
 
K producentům olivového oleje patří Itálie, Španělsko, Řecko, Francie i Chorvatsko a produkty z olivovníku tvoří základ jejich tzv. středomořské kuchyně.
 
Slunečnicový olej
V domácnostech často používaným olejem je produkt ze semen slunečnice, který je bohatý na vitamin E a nenasycené mastné kyseliny (zejména kyselinu linolovou z řady omega-6 mastných kyselin; omega-6 mastné kyseliny působí spíše prozánětlivě a z běžné stravy je získáváme na rozdíl od omega-3 mastných kyselin dostatečně, někdy dokonce nadbytečně).
 
Až na výjimky bývá olej slunečnicový rafinovaný, hodí se tedy i k tepelné přípravě pokrmů. Avšak už při teplotě cca 180 stupňů Celsia se začíná běžně prodejný slunečnicový olej přepalovat a vznikají zdraví škodlivé látky, které působí až karcinogenně. Je proto vhodný jen ke krátkodobému restování či dušení.
 
Smažení vyžaduje rostlinné oleje s vyšší teplotní stabilitou nebo tuky s vyšším obsahem nasycených mastných kyselin (např. sádlo, přepuštěné máslo, kokosový či palmový olej). Ví se ale, že nasycené mastné kyseliny přispívají ke zvýšení hladiny nežádoucích lipoproteinů (LDL, VLDL) v krvi a tím i ke vzniku srdečních a cévních onemocnění. Přesto je lepší smažit na těchto tucích než na tepelně nestabilních.
 
Řepkový olej
Oblíbeným zejména kvůli malému množství nasycených kyselin a vyváženému poměru nenasycených mastných kyselin je olej řepkový, který má rovněž vysoký obsah vitaminu E. Získává se ze semen řepky olejné lisováním za studena nebo je rafinovaný. Má široké využití ve studené i teplé kuchyni. Používá se k vaření, smažení, pečení a také k výrobě mnoha potravin.
 
Další oleje

Dýňový olej lisovaný za studena z tykvových jadérek má barvu tmavé khaki a vynikající oříškovou chuť, která ochutí každý salát, polévku či dezert. Je bohatý na látky, které se využívají při potížích s prostatou. Obsahuje vitaminy E, provitamin A, C, D, vitaminy ze skupiny B, minerály (např. zinek), připisují se mu protizánětlivé účinky.
 
Lněný olej se získává ze semen lnu setého lisováním za studena a využívá se ve studené kuchyni a hodně v doplňcích stravy kvůli vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin.
 
Sójový olej šetrně lisovaný ze semen sóji obsahuje nenasycené mastné kyseliny (hlavně kyselinu linolovou), vysoké množství vitaminu E a další vitaminy a minerály. Je zdrojem lecithinu, který urychluje přeměnu tuků v energii a také příznivě ovlivňuje paměť a kvalitu pokožky. Sójový olej se využívá spíše ve studené kuchyni a k výrobě doplňků stravy.
 
Rýžový olej získaný extrakcí z rýžových otrub obsahuje nenasycené mastné kyseliny (zejména kyselinu olejovou a linolovou), antioxidanty vitamin E a gamma-oryzanol. Má neutrální chuť a vysoký kouřový bod (kolem 250 stupňů Celsia), hodí se proto ke smažení i pečení.
 
Kokosový olej se extrahuje z jader kokosových ořechů a do 24 stupňů Celsia bývá tuhý. Obsahuje až 90 % nasycených mastných kyselin (hlavně kyselinu laurovou, které se přisuzují antivirové účinky a vliv na stimulaci metabolismu), snese proto i vysoké teploty a používá se ke smažení a pečení. Palačinky či lívance tak získají lehce kokosovou příchuť. K dostání jsou rovněž produkty za studena lisované v bio kvalitě a bez vůně, které lze použít místo tělového mléka na velmi suchou pokožku těla, nebo jako zábal na krepaté a suché vlasy.
 
Palmový olej  se získává extrakcí z oplodí plodů palmy olejné a při běžné pokojové teplotě je tuhý. Kromě vitaminu E a provitaminu A má poměrně vysoký obsah nasycených mastných kyselin (zejména kyselinu palmitovou), patří proto také k teplotně stabilním olejům. Je hojně používaným olejem především v potravinářském a kosmetickém průmyslu.
 
Avokádový olej nejvyšší kvality se získává lisováním dužiny z plodů tropického stromu hruškovce přelahodného (Persea americana) za studena. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, širokou škálu vitaminů (A, C, E, D, ze skupiny B), minerálů (hořčík, draslík, zinek aj.) a další látky, které vnitřně příznivě ovlivňují celý organismus a zevně se hodí na problematickou pokožku. Rafinovaný avokádový olej má vysoký kouřový bod, proto se hodí ke všem tepelným úpravám. Nejlépe však poslouží panenský olej nazelenalé barvy a oříškové chuti ve studené kuchyni.