KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Kotvičník - elixír nejen pro muže

Které bylinky pomohou se sexuálním apetitem či v období klimakteria?

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris)
 
Jednoletá plazivá rostlinka z čeledi kacibovitých má ráda suchá, písčitá místa a ze subtropů se postupně rozšířila i do dalších teplých oblastí kolem Středozemního moře a jinde ve světě. U nás ji můžeme najít třeba na okrajích písčitých cest, rumištích či v kolejištích na nádraží, kam byla zavlečena. Daří se ji ale i pěstovat.
 
Tato celkem nenápadná bylina je prastarou léčivkou, používanou jako afrodiziakumke zlepšení sexuálního libida a plodnosti u obou pohlaví. Oblíbenou je ale hlavně u mužů, kteří rádi sportují a chtějí vylepšit svůj tělový a svalový tonus. Zatímco u mužů má vliv na hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu, u žen pozitivně ovlivňuje hladinu estrogenů.
 
Kotvičník zemní obsahuje fytosteroly, rostlinné mužské hormony (steroidní saponiny, „přírodní anabolika“), flavonoidy, třísloviny, alkaloidy, glykosidy, sacharidy a další látky. Využívá se úplně celá rostlina – kořen, semena, plody (mají velice ostré okraje), sbírá se ale hlavně nať.
 
Kromě pozitivního působení na aktivitu pohlavních hormonů u obou pohlaví (sexuální touha a potence) kotvičník příznivě ovlivňuje stav ženského organismu v období klimakteria. Má vliv na hladinu cholesterolu v krvi a napomáhá uchovat normální činnost kardiovaskulárního systému. Je vhodný k uchování zdraví prostaty, močových cest (má močopudné účinky), nervové a dýchací soustavy, udržuje dobrý stav pokožky. Tato všestranná bylinka je tedy účinná u osob starších a není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy.
 
 

Jetel luční (Trifolium pratense)

Vytrvalá rostlinka z čeledi bobovitých kvete od května do října a svou barvou květů zdobí rozkvetlé louky, pastviny a okraje cest. Při troše štěstí lze objevit čtyřlístek, běžně má ale listy trojčetné. Jetel je význačnou medonosnou rostlinou a pícninou, pěstovanou ke krmným účelům. Jetel luční, nazývaný také jako jetel červený, je rovněž významnou léčivkou užívanou při potížích v období menopauzy.


Sbírá se a suší květ v počátku květu, z něhož se připravují chutné čaje. Obsahuje třísloviny, flavonoidy, izoflavonoidy, saponiny, organické kyseliny, barviva, silici, bílkoviny, vitaminy (vitamin A, C, B-komplex), minerály vápník, hořčík, železo) a jiné látky. Nejdůležitější jsou zejména účinné izoflavony (fytoestrogeny, látky rostlinného původu, které se v organismu ženy chovají podobně jako ženské hormony).


Příznivě ovlivňují nepříjemné stavy při předmenstruačních potížích (citlivá prsa) a v období klimakteria.


Při pravidelném a dlouhodobém užívání tlumí některé symptomy, jako je nespavost, návaly horka, pocity nevolnosti či neklid.


Jetel má vliv na elasticitu a pevnost krevních cév a pomáhá uchovat zdravý srdečně-cévní systém. V lidovém léčitelství se jetel používá také jako pomocná terapie při diabetu, žaludečních a střevních potížích, bronchitidě, osteoporóze i obtížích s prostatou, nebo jako detoxikační prostředek. Zevně se bylina používá ve formě koupelí k dezinfekci ran a na ekzémy.