KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Maliník a borůvka


Ostružiník maliník / Maliník obecný
(Rubus idaeus) je trnitý keř z čeledi růžovitých. Oblíbený je kvůli svým aromatickým červeným plodům – malinám (jde o souplodí jednotlivých peckoviček), z nichž se připravují lahodné džemy, ovocné saláty a sladkosti, sirupy či koktejly. Maliny chutnají čerstvé, mražené, konzervované i sušené. Jsou dobrým zdrojem vitaminu C a dalších vitaminů a minerálů. Malinová šťáva je výbornou alternativou při nachlazení a zažívacích potížích.

Hlavní léčivou drogou jsou listy. Sbírají se zejména mladé listy (vespod jsou běloplstnaté), které se suší nebo fermentují a přidávají se do různých čajových směsí. Maliník obsahuje hlavně třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny a další látky. Kvůli svým adstringentním (stahujícím) účinkům se v lidové medicíně používá zevně ke kloktání při zánětech v ústní dutině, jako sedací koupel nebo obklad k rychlejšímu hojení drobných ranek a odřenin.

Vnitřně listy maliníku pomáhají při průjmech, střevních a žaludečních katarech, při nachlazení a ženských potížích (např. silná menstruace, premenstruační syndrom). V lidovém léčitelství se maliník užívá v posledních týdnech těhotenství. Obsahuje látku, která stimuluje stahy hladkých svalů děložní stěny. Traduje se, že přispívá ke zkrácení druhé doby porodní a usnadnění porodu a zkrácení doby krvácení po porodu. V době těhotenství a kojení se však nedoporučuje užívat bez předchozí konzultace s lékařem jakékoli bylinné přípravky.

 

Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus) je nízký opadavý keřík z čeledi vřesovcovitých a roste v jehličnatých lesích, na pasekách i vřesovištích s kyselou půdou. Plodem brusnice borůvky jsou černomodré bobule (borůvky), které se dají zmrazit i konzervovat. Chutnají čerstvé se šlehačkou, v sladkých pokrmech (buchty, koláče), připravuje se z nich šťáva, víno, kompoty, džemy aj. Plody silně barví a slouží jako kvalitní přírodní barvivo.

 

Obsahují třísloviny, flavonoidy, vitaminy, cukry, antokyanová barviva a další účinné látky. Usušené borůvky mají svíravý, stahující účinek a napomáhají při lehčím nespecifickém průjmu. Extrakt z borůvek napomáhá také k normální činnosti cévního systému a lepšímu vidění za zhoršených světelných podmínek. V lidovém léčitelství se užívá třeba při šerosleposti, či při diabetické retinopatii (cévní komplikace cukrovky).

 

Kromě plodů se sbírají mladé listy, které obsahují třísloviny, glukokininy, flavonoidy, velké množství manganu a chrómu a dalších látek, které mají pozitivní vliv na hladinu glukózy v krvi. Usušené listy bývají součástí antidiabetických čajů a zevně se používají ke kloktání k regeneraci sliznice při obtížích v ústní dutině.