KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Rakytník – vitaminový král

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) znali již ve staré Číně a dalších částech světa. Používali ho k léčbě zažívacího a dýchacího ústrojí, k léčbě jater, kloubních i kožních potíží. Vojáci používali odvar z rakytníku k načerpání sil.

Rakytníkový olej a šťáva jsou přirozeným a bohatým zdrojem vitaminu C, vitaminů A, B1, B2, B6, E, K, provitaminu D, beta karotenu, kyseliny listové, esenciálních mastných kyselin omega-3, 6, 9 a omega-7 mastné kyseliny (až 40 %; důležitá pro funkci sliznic).

Rakytníkový olej a šťáva pozitivně ovlivňují složení krevních lipidů a pomáhají udržovat správnou hladinu cholesterolu. Příznivě působí při kardiovaskulárních onemocněních, stimulují imunitní systém a zvyšují odolnost organismu před infekčními onemocněními. Navíc efektivně působí při kožních potížích, popáleninách, omrzlinách a regenerují sliznici zažívacího ústrojí. Pomáhají udržovat vitalitu a pružnost pokožky a cév, mají vliv na kvalitu vlasů, dokonce i na lesk koňské srsti. Jedinečný je obsah vitaminů a minerálů. Rakytník je proto velmi cennou rostlinou a pro své bohaté léčivé účinky se úspěšně využívá v kosmetice i medicíně.

V zemi pyramid považovali za zázračnou rostlinu dlouhověkosti a krásy Aloe vera. Obsahuje více než 200 biologicky aktivních látek (polysacharidy, vitaminy, minerály, enzymy, aminokyseliny). Šťáva z listů má celkové ozdravné účinky, čistí tělo od toxinů, podporuje metabolismus, imunitu, a udržuje celkovou činnost organismu v rovnováze.

Obranyschopnost organismu významně podporuje také třapatka nachová (Echinacea purpurea), kterou používali k medicínským účelům již před 200 lety severoameričtí indiáni a nazývali ji „sluneční klobouk“. Používali ji k hojení ran, při hadím uštknutí, nebo při infekcích. Extrakt z rostliny podporuje imunitu a napomáhá při infekčních onemocněních dýchacích cest.