Zpracování bylinek



Nejjednodušší a nejpoužívanější způsob zpracování rostlin (většinou květů, listů a natí) je nálev. Připravuje se přelitím drog vroucí vodou a jejich vyluhováním pod pokličkou přibližně 15 minut. Nálev se pije teplý a před každým použitím se připravuje vždy čerstvý. Používá se také k výplachům, ke kloktání nebo k obkladům.
 
Odvar se připravuje vařením rostliny, zejména kořenů, plodů či kůry stromů. Droga se zalije studenou vodou, přivede k varu a poté se vaří při nižší teplotě přibližně 10 až 25 minut. Po scedění se odvar pije vlažný a vždy čerstvý. Odvar se hodí také k omývání postiženého místa, k obkladům, ke koupelím či kloktání. 
 
Macerát je výluh získaný vyluhováním drog za studena ve vodě, alkoholu nebo oleji. Maceruje se 6 až 8 hodin, ale i několik dní až týdnů, záleží na rostlině a také látce, ve které je bylina naložena. Způsob macerace ve studené vodě je používán hlavně u bylinek obsahujících slizovité látky (např. proskurník lékařský, sléz lesní).
 
Pokud rostlinu macerujeme ve vysokoprocentním alkoholu (většinou poměr droga : alkohol = 1 : 5), vznikne bylinná tinktura, která je mnohem účinnější než nálev či odvar. Díky alkoholu, který je výborným rozpouštědlem a konzervantem, vydrží v chladu a temnu několik měsíců. Několik kapek tinktury se přidává do nápoje, nebo se užívá přímo (nakape se na lžičku, případně na kostku cukru).
 
Extrakt je koncentrovaný výtažek z rostlin, který se získává pomocí různých rozpouštědel (voda, alkohol, glycerin, propylen glykol aj.), z nichž část nebo všechna se pak šetrně odpaří, zpravidla za vakua. Extrakty mohou být tekuté (v poměru droga : rozpouštědlo = 1 : 1), nebo suché (získané z tekutých extraktů úplným odpařením tekutiny).
 
Přidáním extraktu do koncentrovaného cukerného roztoku, nebo přidáním cukru do bylinného výluhu připravíme sirup, který se užívá nejčastěji při kašli či k podpoře obranyschopnosti. Díky obsahu cukru vydrží v chladu a temnu pár týdnů a chutná i dětem. Podává se přímo, nebo přidáním lžičky sirupu do nápoje.