Není kajeput jako kajeput

Obě rostliny z čeledi myrtovitých pocházejí z bohatého rodu Melaleuca. Silice kajeputu střídavolistého však není totožná se silicí kajeputu bělodřevého.

Kajeput střídavolistý (Melaleuca alternifolia) je dnes známý po celém světě jako zdroj vonné silice označované Tea Tree Oil. Je to strom, který roste v Austrálii a říká se mu také čajovník australský (Tea tree). Tento čajovník však nemá nic společného s čajovníkem čínským (Camellia sinensis), jehož sušená a fermentovaná poupata a listy se využívají k přípravě čaje.
 
Ještě za druhé světové války se silice používala jako prostředek k dezinfekci ran. S objevem antibiotik však použití čajovníkového oleje ustoupilo do pozadí. V roce 1985 byl ustaven standard pro „tea tree oil“ (Melaleuca alternifolia) v Austrálii a později se dostala silice i do evropského lékopisu.
 
Čajovníkový olej se vyrábí destilací listů kajeputu a je používán pro své mimořádné antiseptické, antibakteriální, fungicidní a protizánětlivé účinky.
 
Z hlediska kvality je čajovníkový olej (esenciální olej, silice) posuzován podle mezinárodní normy ISO 4730, která udává rozmezí obsahu jednotlivých složek oleje. Z hlediska účinku je nejdůležitější terpinen-4-ol, který je považován za hlavního nositele antiseptického účinku TTO. Kvalitní silice by měla obsahovat minimálně 35–40 % této složky. Další účinnou složkou je 1,8-cineol (eucalyptol), jehož však TTO obsahuje jen asi do 15 %.
 
Kajeput bělodřevý
Eucalyptol (1,8-cineol) je hlavní účinnou látkou kajeputového oleje z rostliny Melaleuca leucodendron (kajeput bělodřevý), ev. Melaleuca cajeputi, původem z oblasti Indočíny a Malajsie.
 
Kajeputový olej je používán pro své výborné antimikrobiální vlastnosti.
 
V lidové medicíně se kajeputový olej z rostliny Melaleuca leucodendron využívá už více než 3000 let. Listy kajeputu bělodřevého se buď žvýkaly, nebo se zevně přikládaly na rány a bolestivá místa. Silice pod názvem Oleum cajeputi se úspěšně používala i vnitřně k léčbě kašle, nachlazení, katarů horních cest dýchacích, astmatu ale i při kolikách nebo křečích. V tomto se výrazně liší od „tea tree oil“, protože u čajovníkové silice z Melaleuca alternifolia se vnitřní užití doporučuje pouze velmi omezeně.
 
Zpracováno s použitím odborné literatury