KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE NĚCO K OCHUTNÁNÍ

Abeceda vitaminů

Pokud jíme rozmanitou a vyváženou stravu, přijímáme v potravě všechny potřebné vitaminy, které náš organismus nezbytně potřebuje k udržení své normální činnosti. Které to jsou?

Vitaminy rozpustné ve vodě
se nacházejí v různých potravinách (celozrnný chléb, kvasnice, ořechy, fazole, brokolice, mléko, vejce, játra, maso aj.) a s výjimkou B12 se v těle nehromadí, ale vylučují močí.
 
Vitaminy skupiny B (B-komplex)
Vitamin B1 (thiamin) je součástí mnoha enzymů potřebných k energetickému metabolismu základních živin. Je potřebný k normální činnosti srdce a nervů. Při nedostatku se může dostavit ztráta chuti k jídlu, únava, úzkost, bušení srdce, potíže s pamětí, svalová ochablost.
 
Vitamin B2 (riboflavin) je nezbytný k udržení normálního stavu pokožky, sliznic, nervů, zraku, je potřebný k metabolismu železa. Nedostatek riboflavinu se může projevit popraskanými rty, bolestivými koutky, bolavým jazykem, dermatitidou, světloplachostí, vypadáváním vlasů.  
 
Vitamin B3 (také vitamin PP, niacin – kyselina nikotinová) přispívá k normálnímu metabolismu základních živin a tvorbě energie, k udržení dobrého stavu pokožky, sliznic a činnosti psychické soustavy. Nedostatek se projevuje nevolností, průjmem, depresí, vzácně pak v těžších případech kožní dermatitidou (šupinatá kůže, záněty) a demencí.
 
Vitamin B5 (kyselina pantothenová) pomáhá získávat energii ze sacharidů a tuků, přispívá k udržení normální mentální činnosti, ke snížení míry únavy a vyčerpání, přispívá také ke zlepšení kvality kůže, vlasů i nehtů. Při nedostatku vitaminu B5 se může objevit únava, nespavost, křeče, snížená obranyschopnost těla proti infekcím, dermatitida.
 
Vitamin B6 (pyridoxin) je potřebný pro normální činnost nervové soustavy, k psychické pohodě, k tvorbě červených krvinek, k metabolismu bílkovin a glykogenu, přispívá rovněž k regulaci hormonální aktivity. Nedostatek pyridoxinu se může projevit slabostí, záněty sliznice v ústní dutině, kožní vyrážkou, anemií.
 
Vitamin B7 (také vitamin H, biotin) přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, k udržení dobrého stavu pokožky, sliznic, vlasů a nervů. Při nedostatku se velmi vzácně mohou objevit bolesti svalů, ekzémy, vypadávání vlasů.
 
Vitamin B9 (kyselina listová) je vitamin, který se podílí na procesu buněčného dělení. Je nezbytný k normální funkci nervového systému a pro tvorbu červených krvinek. Kyselina listová se nachází zejména v listové zelenině a vařením se hodně ničí. Nedostatek se projevuje často v době těhotenství a kojení. Příznakem bývá anemie, neplodnost, výskyt vrozených vývojových vad.
 
Vitamin B12 (kobalamin) se podílí na tvorbě červených krvinek, je potřebný k normálnímu energetickému metabolismu a pro normální funkci nervového a imunitního systému. Jeho zdrojem jsou hlavně maso a mléčné produkty. Při nedostatečném příjmu hrozí anémie, ztráta chuti k jídlu, únava, bledost, v těžších případech postižení nervového systému.

 
Vitamin C (kyselina askorbová) je nezbytný pro růst a zdraví kostí, cév, dásní, zubů a kůže, posiluje imunitní systém a snižuje pocit únavy a vyčerpání. Přispívá k regeneraci redukované formy vitaminu E a zvyšuje vstřebávání železa z potravy. Chrání buňky před oxidativním stresem. Hlavním zdrojem vitaminu C je čerstvé ovoce a zelenina. Nedostatek se projevuje zvýšenou krvácivostí z nosu, dásní, křehkostí cév, tvorbou modřin, sníženou obranou těla proti infekcím, velmi vzácně v těžkých případech vypadáváním zubů.
 
Vitaminy rozpustné v tucích
se nacházejí v živočišných a rostlinných tucích (maso, mléko, máslo, rostlinné oleje, ořechy, kapusta aj.) a organismus si je ukládá do zásoby, proto není nutný jejich denní příjem.
 
Vitamin A (retinol se získává ze živočišných zdrojů, karoteny, především beta-karoten z rostlinných zdrojů - z nich vzniká v těle vitamin A) je potřebný k normálnímu stavu zraku, sliznic, pokožky a kostí. Nedostatek se projevuje šeroslepostí, suchou spojivkou, drsnou kůží, zpomalením růstu dětí, sníženou obranou proti infekcím. Předávkování „áčkem“ může způsobit selhání důležitýchživotních orgánů. Přijímáme-li vitamín A ve formě karotenu, předávkování nehrozí, tělo si přemění na vitamín A jen tolik karotenu, kolik potřebuje.
 
Vitamin D (kalciferol; vzniká také působením slunečního záření v kůži) je nutný pro dobrý stav zubů, kostí a svalů. Podle posledních výzkumů příznivě ovlivňuje také imunitu. Podílí se na procesu dělení buněk a přispívá k normálnímu vstřebávání a využití vápníku a fosforu. Při nedostatku se objevuje ochablost svalů, křivice u dětí, vznik osteoporózy u dospělých.
 
Vitamin E (tokoferol) je silný antioxidant, chrání buněčné membrány před volnými radikály (zpomaluje stárnutí). Nedostatek vitaminu je vzácný a může se projevit anemií nebo poruchou imunity.

Vitamin K (fytomenadion, menachinon; vzniká také působením střevních bakterií) jenezbytný pro tvorbu látek umožňujících srážlivost krve, přispívá také k normálnímu stavu kostí. Nedostatečný příjem vitaminu je velmi vzácný a může se projevit zvýšenou krvácivostí z nosu, dásní a tvorbou modřin.